Projekt: Nový jahodník

Před rokem jsem jako pokus vyrobil vyvýšené závěsné záhonky pro jahody ze starých okapových žlabů. Tento koncept se mi loni osvědčil a tak jsem vyrobil nový jahodník s dvojnásobkem pěstebních nádob, pro mnohem více rostlinek.

Jak jsem již psal, loňský pokus byl vyroben ze tří okapových žlabů, které byly zavěšeny na sloupky. Tyto sloupky jsem ze staré lešenové trubky, takže se také jednalo o recyklaci. Jen jsem koupil nové zemní vruty a ocelové objímky, ale to bylo vše.

Nový jahodník jsem vyrobil z odpadových KGEM trubek (ty oranžové) o průměru 125mm a délce 2000mm. Trubek jsem koupil celkem 6 a na obou stranách je opatřil záslepkami. Do každé jsem vyřízl 2 podlouhlé otvory o délce cca 850 mm. Do dna každé trubky jsem vyvrtal po čtyřech drenážních otvorech, aby se rostlinky neutopily.

Sloupky jsem nechal původní, jen jsem je přesunul dále od plotu, protože 6 pěstebních nádob je tentokrát zavěšeno z obou stran. Tři na každou stranu.

KGEM trubky jsem poté nastříkal akrylovými barvami ve spreji, aby nebyly ošklivě oranžové, ale hezky barevné. Hned to vypadá veseleji.

K připevnění na sloupky jsem použil ocelové objímky s maticí. Na sloupky to byly objímky pro průměr 50 mm, pro KGEM trubky to byly objímky pro průměr 125 mm. Po zaplnění trubek zeminou jsem musel ty velké objímky ještě přitáhnout ke sloupkům pomocí drátu, aby byly ve vodorovné poloze, protože jeden šroubek tu váhu nemohl udržet. Nicméně drátky nejsou nijak rušivé a drží záhonky bezpečně na svých místech.

Stejně jako loni jahody nyní rostou jako z vody a díky dvojnásobné kapacitě záhonků jich máme opravdu hodně. Chce to ale mít kvalitní substrát a hodně zalévat.

Michal Šika - OK1MSI