Jak nabrousit nůž u sekačky

Nejen na začátku sezony, ale i v jejím průběhu, je třeba čas od času nabrousit nůž sekačky. Občas se mi stává (a nejen mě), že během sekání přejedu nějakou krtinu, trefím kamen nebo kus betonu atp.

Ale i bez těchto karambolů se nůž sekačky po nějaké době ztupí a proto je třeba jej pravidelně brousit.

Tyto karamboly samozřejmě noži sekačky moc neprospívají. Takže je třeba jej nabrousit. Postup je naprosto stejný pro sekačky se spalovacím i elektrickým motorem.

Sekačku si položíme na bok tak aby nám nevytékal benzín z nádržky. Takže pokud máme víčko nádržky nalevo, položíme sekačku na pravý bok a naopak. Následně pomocí klíče uvolníme zajišťovací šroub. Nůž musíme jednou rukou při povolování šroubu držet, jinak se samozřejmě otáčí. Stačí , když si vezmeme koženou pracovní rukavici, aby mě ostří neřezalo do ruky, a nůž jednou rukou přidržíme, zatímco šroub povolíme.

Když máme sekací nůž demontovaný, tak si ostří nejdřív prohlédneme, abychom zjistili stav poškození. Potom sekací nůž připevníme pomocí svěrky ke stolu. Pak si vezmeme klasický širší pilník a za dodržení původního úhlu obnovíme ostří nože.

Dodržení úhlu je důležité, aby si sekací nůž zachoval svoje vlastnosti, jako je například schopnost odhazovat posekanou trávu do koše.

Pokud je ostří ztupené hodně, zbrousíme jej na stolní kotoučové brusce. Samozřejmě musíme dávat pozor opět na dodržení úhlu a hlavně moc netlačit, aby se ostří nevypálilo.

Když máme sekací nůž nabroušený, můžeme ho zase připevnit zpět na jeho místo. Je dobré ale nejprve zkontrolovat jeho vyvážení. To se provede tak, že nůž připevníme na hřídel, ale zajišťovací šroub neutahujeme, ale nechámw jej uvolněný. Tak aby se na něm nůž mohl volně otáčet. Jestli se nůž nepřetáčí k jedné straně, ale drží se v poloze, ve které jej zanecháme, můžeme říct, že je dobře vyvážený (samozřejmě tato metoda není úplně přesná, ale pro domácí použití naprosto dostatečná).

Po tomto přezkoušení můžeme šroub opět dotáhnout a sekací nůž jím zajistit.

Vyvážení sekacího nože je důležité, jinak by sekačka při spuštění motoru vibrovala, což je nežádoucí. Došlo by tak k jejímu rychlému opotřebení a zničení. Navíc to klepání není zrovna dvakrát příjemné.

Jak jsem už psal, broušení sekacího nože je dobré provést dle potřeby několikrát za sezonu. Posekaný trávník vypadá lépe, když je zakrácen ostrým nožem. Navíc jde práce rychleji.

 

Michal Šika - OK1MSI