Projekt: Posuvné dveře k šatně v dětském pokoji

Kvůli úspoře místa v dětském pokoji jsem při rekonstrukci domu využil část půdy se šikmým stropem, který se nachází vedle pokoje, pro vytvoření šatny.

Díky tomu kluci nemusí mít ve svém království nevzhledné šatní skříně, které navíc zabírají dost prostoru.

Šatna je vlastně půdorysně čtvercová místnost, která má šikmý strop. Vstupní otvor je v prostředku místnosti, takže police byly zavěšeny po stranách. Na každou stranu jsem zavěsil 5 polic o hloubce 400 mm. Police se vzhledem k šikmému stropu směrem nahoru zkracují. Nicméně i tak je jejich kapacita naprosto vyhovující.

Vstupní otvor do šatny má výšku 1950 mm a je široký 730 mm. Už v počátku jsem uvažoval, že zde nebudou klasické, ale posuvné dveře, proto jsem ani nezabudovával futra.

Profil použité kolejnice

Koupil jsem posuvný systém pro zavěšení dveří. Ten se skládá z kolejničky, do níž se na dvou kolečkách zavěsí dveře a dole je vodicí trn, aby se dveře neviklaly. Kolejnice má následující vzhled z profilu.

Jako dveře jsem v hobby marketu koupil dřevěné lamelové dveře, určené do šaten. Bohužel nejširší varianta se vyrábí v šířce 600 mm, zatímco já jsem potřeboval šířku 800 mm. Tak jsem koupil dvoje lamelové dveře o šířce 400 mm a výšce 2000 mm.

Ty jsem slepil podélně k sobě (spoj jsem vyztužil dřevěnými kolíky). Přes spoj jsem následně přelepil krycí lištu, abych jej nemusel příliš začišťovat (navíc to dobře vypadá). Pak jsem do horní části připevnil kolečka. Do spodní části jsem podélně vyfrézoval drážku pro vodící trn. A nakonec dveře nalakoval.

Následovala montáž dveří na otvor. Do potřebné výšky jsem nejprve na zeď připevnil dřevěný hranol. Pod něj jsem přišrouboval kolejnici zkrácenou na požadovanou délku. Následně jsem zavěsil dveře a ověřil, že jezdí bez zadrhávání po celé délce kolejnice.

Do prahu dveří jsem přišrouboval vodicí trn, tak aby dveře jezdili ve stejné vzdálenosti ode zdi a houpaly se sem a tam. Na hranol (s připevněnou kolejnicí) jsem přišrouboval krycí lištu a to i z boku, kde slouží zároveň jako zarážka, aby dveře nevyjely z kolejnice.

Nakonec jsem připevnil dřevěné madlo pro snadné otevírání a zavírání dveří.

A je hotovo. Dveře už slouží bez problému cca půl roku a klučíci jsou s nimi naprosto spokojení.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník