Konzole pro DVB-T anténu

Jelikož jsem skončil se satelitními zloději, musel jsem nainstalovat anténu pro příjem DVB-T vysílání. Anténu jsem zakoupil, ale koupě konzole pro její připevnění mi přišlo jako zbytečné vyhazování peněz z okna. Tak jsem si ji vyrobil sám.

Abych pravdu řekl, konzole byly celkem 2. První verze se neosvědčila, protože byla z příliš subtilního materiálu a tak se anténa při větru vrtěla, což není dobré pro příjem.

První verze konzole

Na původní konzoli jsem použil varnou trubku 3/4 a varná kolena téhož průměru. Vše jsem svařil do požadovaného tvaru a anténu umístil na stanoviště ve štítě domu.

Jak jsem už psal, použitá trubka o průměru 3/4 byla příliš slabá. Tím při bočním větru docházelo k vrtění celé konstrukce a tím pádem se radikálně zhoršil, resp. přerušil příjem DVB-T (což je jednoznačně přínos digitální technologie oproti analogu, který fungoval i v silném větru). Proto jsem vyrobil novou verzi konzole.

Druhá verze konzole

Druhou verzi konzole jsem vlastně nevyráběl od začátku, ale upravil jsem konzoli, kterou jsem kdysi dávno vyráběl pro upevnění satelitní paraboly. Tato konzole je o poznání robustnější. Je vyrobena z varné trubky o průměru 5/4.

Úprava spočívala v tom, že jsem konzoli zkrátil, aby anténa nebyla tak daleko ode zdi (u satelitu bylo toto naopak žádoucí, protože se parabola nalézala na východní zdi domu).

Konzole pak dostala nový nátěr a šup s ní na zeď…

Tato konzole už bez problémů anténu udrží. Ta se sice v silném větru také trochu vrtí, ale to je dáno její konstrukcí (brzy ji vyměním za klasické síto), nicméně oproti původním výkyvům je toto vrtění minimální.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník