Projekt: Výroba venkovního kovového schodiště – část 1

Při loňské rekonstrukci obýváku jsme mimo jiné osadili balkonové dveře namísto poloviny okna. To proto, abychom mohli vycházet z domu přímo na zahradu.

Nyní vyrábím kovové schodiště.

Balkonové dveře se nacházejí ve 2 metrové výšce nad úrovní terénu zahrady. Proto jsem schodiště rozpočítal na 10 schodů (brzy se tu objeví článek o výpočtu schodiště).

Schody jsou 250 mm dlouhé, takže v případě přímého schodiště, připojeného kolmo k domu, by toto zasahovalo cca 2,5 m do zahrady. Což mi přišlo nevhodné.

Proto jsem se rozhodl pro lomené schodiště, jehož polovina povede okolo stěny domu a druhá polovina zatočí v úhlu 90° do zahrady. K této části bude přiléhat venkovní grilovací přístřešek, takže schodiště nebude vůbec překážet – viz výkres.

Výkres schodiště

Schodiště tedy bude mít horní odpočívadlo, což bude zároveň první schod, na úrovni podlahy v obýváku. Pak budou následovat 4 schody podél domu. Potom spodní odpočívadlo jako šestý schod (při chůzi shora) a potom kolmo k domu poslední 4 schody.

Pokud by schody směřovaly doleva (a bez odpočívadla), ocitl by se jejich konec až za rohem domu, což by bylo také nevzhledné a překážející. A pokud by směřovaly pořád doprava bez odpočívadla a zalomení, muselo by jich být mnohem víc, protože zahrada se tím směrem svažuje. Proto jsem použil tuto variantu.

Rozměry jednotlivých částí jsou následující – horní odpočívadlo 1000 x 800 mm, schodnice 800 x 250 mm, spodní odpočívadlo 800 x 800 mm.

Rámy schodnic a odpočívadel jsou vyrobeny z jeklů 25 x 25 x 3 mm, podpěry uvnitř rámů jsou z rovnoramenného vinglu 25 x 25 x 3 mm.

Jako nášlapy použiju děrovaný plech o síle 1,5 mm, který si nařežu přesně podle rozměrů jednotlivých schodnic a odpočívadel.

Nosný rám schodiště bude s plocháče 100 x 10 mm. Který svařím pro horní a spodní odpočívadlo, k nimž se pak přišroubují šikmé části. K těmto šikmým částím budou přišroubovány jednotlivé schodnice.

Nejprve jsem si nařezal materiál na schodnice, rámy odpočívadel a podpěry. Rohy jeklů sem řezal pod úhlem 45°, aby je šlo svařit kolem dokola a nevnikala dovnitř voda. Navíc takovéto řešení vypadá lépe než, když tam jsou vidět ďoury.

Podpěry z vinglů jsou tam proto, aby se plech použitý na nášlapy neprohýbal.

Po svaření schodnic a odpočívadel následovalo nabarvení základovou barvou, což provedla manželka, která se také do budování chtěla zapojit. A nakonec natření vrchním nátěrem, který tvoří odolná barva FEST-B v hnědém odstínu (aby to ladilo k plotu).

Pokračování příště …

 

Michal Šika - Kutilův zápisník