Nové vybavení – horní ohraňovací jednoruční frézka

Před nějakou dobou jsem si udělal radost a koupil jsem si horní frézku. To by nebylo ani nic zvláštního, jednu už mám poměrně dlouho, ale v tomto případě se jedná o jednoruční ohraňovací frézku. Původně jsem uvažoval nad značkou Makita, ale nakonec zvítězil Extol Industrial, který vypadá jako naprosto přesná kopie M., ale je o polovinu levnější.

V době kdy jsem frézku kupoval ji nikdo v Česku neměl na skladě, proto jsem si ji objednal ze Slovenska, odkud mi také přišla bez poštovného a ještě asi o 500,- levnější.

Původně jsem se trochu obával kvality výrobku, ale poté co frézka dorazila jsem musel uznat, že se jedná opravdu o zdařilý výrobek. Pochybuji, že by Makita byla nějak výrazně kvalitnější (určitě ne pro dvojnásobnou cenu).

Frézka má výkon 710 W, 13000 – 33000 ot/min, a lze do ní upnout stopkové frézy se stopkou 6 mm nebo 8 mm. Výška zdvihu je cca 38 mm a hlavně má gumový kabel, což je naprosto super.

Po vybalení jsem v krabici našel horní frézku a tři nástavce (základny), do kterých se frézka upíná. Základní základna je čistě jen kruhová a zaručuje oporu frézce a nastavení hloubky frézování. Lze na ni připevnit zarážku s ložiskem. Další základna má na jedné straně držadlo, jinak se příliš neliší od předchozí, jen je trochu větší, tudíž dodává větší stabilitu.

A třetí základna dělá z této frézky klasickou dvouruční horní frézku. Má dvě držadla, hloubkové nastavení a zarážky, možnost připnutí vodítka a další vychytávky.

Frézku už používám téměř třičtvrtě roku a bez jakýchkoliv výhrad. Regulace otáček funguje, všechny základny fungují bez problémů, takže mohu jen doporučit.

Michal Šika - Kutilův zápisník