Projekt: Lustr nad jídelní stůl

Před nedávnem dokončenému jídelnímu stolu chybělo přímé osvětlení. Původní stůl byl na jiném místě a proto jeho původní světlo nebylo možné využít. Proto jsem vyrobil designový lustr nad jídelní stůl ze dvou cedníků a nějakého dřeva.

Pro lustr jsem zakoupil dva barevné kovové cedníky (v červené barvě, která je manželčina oblíbená). Dále bylo potřeba trochu spárovky, konkrétně deska 200 x 600 mm a několik hranolů, které jsem si nařezal vesměs ze zbytkového materiálu. A také dvě objímky a trochu fajnového kabelu (tedy kabelu, který dobře vypadá).

Deska 200 x 600 mm posloužila jako základová deska, k níž jsem připevnil cedníky jako stínítka lustru. Její rohy jsem zařízl do oblouku, který jsem obkreslil podle CDčka. V cednících jsem vyvrtal stupňovitým vrtákem o průměru max. 35 mm otvory pro objímky. Tyto otvory jsem ještě dobrousil, aby do nich objímky vlezly. Tak jsem cedníky přeměnil na stínítka nového lustru.

V základové desce jsem vyřízl kulaté otvory o průměru 45 mm pro vrchní části objímek, které dosahují nad základnu cedníků. Pak jsem hranolu 560 x 55 x 18 mm také zakulatil konce a použil jej jako krycí lištu na vrchní část základové desky, která zakryla otvory pro objímky z vrchní strany. Tuto lištu jsem k základové desce přilepil. Pak jsem si uřízl ze staré spárovky dvě prkýnka, která jsem slepil k sobě. Tyto tvoří stropní část lustru. Po jejich slepení jsem je zařízl na rozměry 370 x 100 x 36 mm, zakulatil jim opět rohy a vyvrtal dva otvory pro upevňovací šrouby. Na straně, která přilehne ke stropu, jsem vyfrézoval drážku pro napájecí kabely a uprostřed pak vyřízl a následně dlátem vyhoubil kruhový otvor pro propojení napájecích kabelů s přívodním kabelem.

Potom jsem všechny dřevěné části nalakoval polyuretanovým lakem, a to třemi vrstvami.

Po zaschnutí laku jsem do vrchní části lustru přišrouboval dvě mosazná očka a do základové desky další čtyři, pro upevnění závěsných řetízků. Řetízky jsou rovněž mosazné (tedy ocelové s mosazným pokovením) a koupil jsem je v OBI. Řetízky jsou celkem čtyři a zakrátil jsem je na 600 mm délky. Do oček v horní části lustru jsem připevnil vždy dva, které se rozvětvují k základnové desce, kde v každém očku je po jednom řetízku. Tím jsem zajistil při stejné délce řetízků přesného zavěšení základnové desky pod stropní částí lustru.

Nakonec jsem připojil napájecí kabely k objímkám, protáhl skrz základnovou desku do stropní části lustru, kde jsem je propojil s přívodním kabelem. Konce kabelů jsem zakrimpoval do kabelových dutinek, aby je bylo snažší propojit.

Hotový lustr jsem následně umístil nad jídelní stůl, kam jsem jej přišrouboval pomocí dlouhých vrutů. Vzhledem k tomu, že strop je pod omítkou klasicky dřevěný, nebylo nutné vrtat hmoždinky. Stačilo provrtat omítku a následně se vruty zašroubovaly do dřevěného prkna, které je ve stropě.

Lustr jsem osadil dvěma 7W vláknovými LED žárovkami (také z OBI), které dobře vypadají a velmi dobře svítí.

Lustr jsem vyráběl jako překvapení pro paní domácí, a musím říct, že se překvapení vydařilo. Žena byla nadmíru spokojená, ba přímo nadšená. Během jara ještě obložím dřevem průchod do kuchyně, a tak přívodní napájecí kabel bude schován do lišty.

Michal Šika - Kutilův zápisník