Nové vybavení – III

Dnes dorazila další zásilka z Číny s novým vybavením do mé dílny.

Více méně pravidelně nakupuji různé vybavení, či elektronické součástky na e-shopech v Číně. Konkrétně to jsou aliexpress.combanggood.com nebo dx.com. Ne vždy se jedná o kvalitní zboží, ale v porovnání s jeho cenou se to vyplatí vždy a v případě méně kvalitního zboží je ztráta zanedbatelná.

A stejně, většina prodejců v ČR prodává zboží vyráběné v Číně, protože firem, které by vyráběly kvalitní nářadí a nástroje už v ČR a Evropě vůbec, je už jen minimální množství.

Co mi v dnešní zásilce dorazilo?

Mikro-páječka

Ano, správně se ten přístroj nazývá „páječka“, „pájka“ je totiž cín (jeho slitina), která se páječkou taví…

V prvním dnešním balíčku byla taková mikro-páječka. Tato má regulovatelnou teplotu a je připojitelná přímo na síťové napětí  240 V.

Po prvních pokusech s ní se zdá být vše funkční a v pořádku. Teplotu jde regulovat a nezaznamenal jsem žádný problém při práci.

Klešťový multimetr Uni-T

Svůj první multimetr značky Uni-T jsem si koupil už někdy v 90. letech minulého století a až do nedávna jsme jej k plné spokojenosti používal. Poté, co nastal čas na pořízení klešťového multimetru jsem tedy sáhl opět po této značce. Klešťový multimetr se od běžného liší tím, že měří i veličiny ve vodiči, aniž by k němu byl na přímo připojen. Pomocí kleští se zavěsí na příslušný kabel, kde změří potřebné hodnoty. Tento můj Uni-T UT 204A umí měřit proudy až 600 A, což využiju např. při měření startovacího proudu v automobilu nebo svářecího proudu v trafosvářečce.

 

 

 

Volba na nákup multimetru v Číně byla jasná. Multimetry (všechny značky) se tam vyrábějí, ale na rozdíl od našeho trhu se zde nechají koupit za třetinové ceny, aniž by trpěla kvalita přístroje. Uni-T UT204A se u nás prodává za ceny od 1500,-Kč výše, já ho mám za cca 570,-Kč.

Vrtací přípravek

V dalším balíčku byl vrtací přípravek. Tento přípravek slouží k vrtání kolmých otvorů o průměrech 6, 8, 10 a 12 mm a také pro vrtání šikmých otvorů pro zapuštěné šrouby. 

Zapuštěné šikmé šrouby se využívají pro kolmé spojení dvou desek nebo hranolů tak, aby vruty nebyly na viditelné straně výrobku. Na posledním obrázku je krásně vidět průchod speciálního vrtáku pro šikmé vrtání přípravkem.

Ložiska

V posledním balíčku byly díly pro výrobu pokosové a kapovací pily, kterou mám v současnosti ve fázi přípravy. Přišly mi zde 4 ks lineárních ložisek a jedno velké ploché ložisko o průměru 250 mm.

Stejně jako v případě multimetru, zdejší prodejci (nebo spíš šmelináři) nevědí, co by si za tyto ložiska řekli a ceny jsou skutečně vysoké, proto se opravdu vyplatí toto zboží nakoupit v Číně. Dokud to jde.

Jak jsem už psal o kvalitě, tak výše uvedené výrobky, které mi dnes dorazily jsou z kategorie těch kvalitních nebo se tak zatím jeví. Vše slouží k mé plné spokojenosti.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník