Výrobek: Police pro papouška – reloaded

Před časem jsem vyráběl poličku pro papouška mojí kolegyně. Jednalo se o dřevěnou desku, která se vodorovně připevní dovnitř klece v jednom jejím rohu a papoušek se může na ni posadit a ulevit si od věčného postávání na tyčkách.

Bohužel jsem zvolil špatný materiál. Použitá překližka byla pro papouškův (kakadu) ostrý a silný zobák slabá překážka a postupně celou poličku rozebral.

Proto jsem vyrobil poličku novou. Jako materiál jsem tentokrát zvolil bukovou spárovku. Bohužel jsem měl jen šířku 200 mm, proto jsem poličku tentokrát nedělal do oblouku, jako v předchozím případě.

V galerii je opět postupná fotodokumentace i s popisky jednotlivých kroků.

Pro upevnění police jsem použil 4 vruto-šrouby. To jsou takové šrouby, které z jedné svojí strany mají vrutový hrubý závit pro zašroubování do dřeva a z druhé strany mají klasický metrický závit. V tomto případě jsem použit šrouby se závitem M8. Ke snadnému dotažení na stěny klece slouží křídlové matice, které přitlačují podložky o průměru cca 35 mm. Tyto karosářské podložky měly z výroby otvor o průměru 6,5 mm. Ten jsem musel převrtat na průměr 8 mm, aby podložka šla nasunout na šroub.

Stejně jako v předchozím případě, jsem poličku povrchově neupravoval. I zdravotně nezávadný lak (pro lidi), může papoušovi uškodit.

Dle zprávy od kolegyně, nyní papoušek polici rád využívá a neničí ji (ani nemůže, dřevo je dostatečně pevné). Je to prý jeho nejoblíbenější klecový „nábytek“.

Michal Šika - Kutilův zápisník