Nové vybavení – soustruh na dřevo

Soustruh je fajn věc. A soustruh na dřevo obzvlášť. Než si vyrobím velký a bytelný soustruh na dřevo (nejprv musím zvětšit dílnu), tak jsem si koupil v Lidlu soustruh značky Parkside. Vzal jsem variantu se silnějším motorem. A v tomto článku proběhne rozbalení přístroje…

Lídl nabízí dva druhy soustruhu. Já si vybral ten menší (ovšem se silnějším motorem). Pro mé účely je dostačující. Soustruh jsem vybalil a složil dohromady, což nebylo moc složité, motor byl k hliníkové kolejnici již připevněný, tak jsem jen připevnil „koníka“ a opěrný stolek a bylo to. V balení byly ještě 2 soustružnická dláta, jedno rovné a jedno obloukové.

Soustruh je na robustní hliníkové kolejnici o délce 944 mm, která je pevná a nekroutí se. Motor má příkon 550W, což je slušné a elektronickou regulaci. Pro upevnění obrobku se nabízí 2 způsoby, buď trn pro zapření proti „koníkovi“ nebo hliníkový tácek s otovry pro přišroubování obrobku. Regulace otáček je od 800 do 3000 ot/min (naprázdno bez zátěže). Maximální délka obrobku je 600 mm a maximální průměr je 250 mm (reálně 200 mm).

Soustruh funguje naprosto dle očekávání. Jediné co bych vytknul je úzký koník, který se při zapření obrobku proti motoru trochu ohýbá, ale to není nic co by bylo na závadu.

Michal Šika - OK1MSI