Vylepšené osvětlení zavazadlového prostoru – Ford C-Max

Jak jistě ví všichni, kdo můj zápisník sledují, mám Ford C-Max první generace po faceliftu. A je to výborné auto, které mi doufám ještě několik let vydrží. Nicméně originální osvětlení zavazadlového prostoru – lidově řečeného kufru – bylo poněkud slabé.

Slabá žárovička umístěná na boku kufru toho moc nenasvítila. A při našich pozdně večerních návratech z nájezdů na německé a teď nově na polské obchodní domy mi to ztěžovalo vykládání nakoupeného zboží.

A tak jsem si vyrobil světelnou lištu, kterou jsem připevnil na plato, které kufr zakrývá. Plato je vyndavací, tudíž světelná lišta musí být odpojitelná. Ještě jsem zvažoval variantu, že bych světelnou lištu přidělal na dveře kufru, ale to jsem pak zavrhnul, protože bych byl osvětlený hlavně já a vnitřek kufru ani tak moc ne.

Jelikož mám několik svitků 12V LED pásky, rozhodl jsem si světelnou lištu vyrobit sám. Koupil jsem v OBI hliníkový U-profil o rozměrech 10x15x1000 mm. Ten jsem zakrátil na délku 830 mm a do něj vlepil stejně dlouhou LED pásku. K pásce jsem připájel napájecí kabel s M konektorem 5,5×2,1 mm a takto vytvořenou lištu jsem pomocí stahovacích pásek připevnil na spodní stranu kufrového plata.

Poté jsem odmontoval boční panel kufru, abych se dostal k elektroinstalaci vedoucí ke stávajícímu světýlku. Rozhodl jsem se ponechat světýlko funkční a jen jsem z jeho napájecího kabelu udělal odbočku vedoucí k F konektoru 5,5×2,1 mm, který jsem přimontoval do panelu kousek nad světýlkem.

Panel jsem pak zase vrátil na původní místo. Poté jsem na vršek zavazadlového prostoru umístil krycí plato s připevněnou světelnou lištou a zapojil konektor do zdířky v bočním panelu a bylo hotovo.

Jak můžete vidět na obrázcích, osvětlení kufru je nyní ohromující. A je to vidět hezky i na fotkách a i ve dne. V noci pak nemám problém s viditelností uvnitř kufru.

Michal Šika - Kutilův zápisník