Nové vybavení – stolní talířová bruska

Kromě nového soustruhu jsem si koupil také stolní talířovou brusku Holzmann. Jedná se o rotující disk s přilepeným smirkovým papírem. Kolmo k tomu je umístěn stolek, může být i různě polohovatelný, a lze tím přesně brousit dřevěné obrobky, zakulacovat hrany apod.

Jelikož bruska měla opět můj neoblíbený PVC kabel, rovnou jsem ji i upravil pro použití vyměnitelného gumového kabelu se zástrčkou IEC.

Přístroj se nazývá také čelní bruska. Dlouho jsem o tomto stroji uvažoval. Různě se nabízejí návody na výrobu, kdy talíř je z překližky a je na hřídeli motoru, nebo i varianty hnané vrtačkou. To se mi ale moc nezamlouvalo, proto jsem zvolil tovární řešení a volba padla na výrobek Holzmann TSM 250. Opět zvítězil poměr cena/výkon.

Bruska je na standardních 230V, průměr brusného kotouče (a samozřejmě papíru) je 254 mm, což je naprosto dostatečné. Výkon motoru je 550W a má 1440 ot/min. Celkově bruska váží 11 kg, což je slušné a zajišťuje to slušnou stabilitu. Rozhodlo také, že má poměrně robustní hliníkový stolek o rozměrech 290 x 140 mm, který lze nastavit do různých úhlů, a také odsávání prachu. Na stolku je i drážka pro posuvník, díky němuž lze brousit i pod přesnými úhly. Celou brusku jsem připevnil na dřevěnou desku pro snažší skladování a také pro snažší upevnění k pracovnímu stolu. Desku jsem opět zrecykloval a použil starší, která dříve sloužila u stolní dvoukotoučové brusky.

Tento článek má pouze informativní charakter. Úpravy zapojení elektrických přístrojů by měl provádět zkušený elektrikář s platnou licencí. Autor nenese zodpovědnost za úraz při neodborné manipulaci s elektrickým zařízením.

Jak jsem už psal, byl zde opět tvrdý PVC kabel, který byl přivedený přímo do spínací skříňky na boku motoru. Takže musel pryč.

Rozebral jsem spínací skříňku, ustřihl a odholil napájecí kabel. Ve skříňce jsem vyřízl otvor na zásuvku IEC C13  a zásuvku připájel k vodičům. Poté jsem vše smontoval dohromady. Zaslepil jsem otvor po původním napájecím kabelu a bylo hotovo.

Vše funguje jak má. Bruska brousí a odnímatelný kabel můžu používat k různým jiným přístrojům. Stolek brusky je opatřen stupnicí pro nastavení úhlu, ale jak už bývá zvykem u těchto levnějších strojů, je to stupnice spíš orientační. Pro nastavení přesných úhlů broušení je třeba využít nějaký přesný úhelník. Ale to rozhodně není na škodu.

Michal Šika - Kutilův zápisník