Kromě nového soustruhu jsem si koupil také stolní talířovou brusku Holzmann. Jedná se o rotující disk s přilepeným smirkovým papírem. Kolmo k tomu je umístěn stolek, může být i různě polohovatelný, a lze tím přesně brousit dřevěné obrobky, zakulacovat hrany apod.
Jelikož bruska měla opět můj neoblíbený PVC kabel, rovnou jsem ji i upravil pro použití vyměnitelného gumového kabelu se zástrčkou IEC.
Přístroj se nazývá také čelní bruska. Dlouho jsem o tomto stroji uvažoval. Různě se nabízejí návody na výrobu, kdy talíř je z překližky a je na hřídeli motoru, nebo i varianty hnané vrtačkou. To se mi ale moc nezamlouvalo, proto jsem zvolil tovární řešení a volba padla na výrobek Holzmann TSM 250. Opět zvítězil poměr cena/výkon.
Bruska je na standardních 230V, průměr brusného kotouče (a samozřejmě papíru) je 254 mm, což je naprosto dostatečné. Výkon motoru je 550W a má 1440 ot/min. Celkově bruska váží 11 kg, což je slušné a zajišťuje to slušnou stabilitu. Rozhodlo také, že má poměrně robustní hliníkový stolek o rozměrech 290 x 140 mm, který lze nastavit do různých úhlů, a také odsávání prachu. Na stolku je i drážka pro posuvník, díky němuž lze brousit i pod přesnými úhly. Celou brusku jsem připevnil na dřevěnou desku pro snažší skladování a také pro snažší upevnění k pracovnímu stolu. Desku jsem opět zrecykloval a použil starší, která dříve sloužila u stolní dvoukotoučové brusky.
Jak jsem už psal, byl zde opět tvrdý PVC kabel, který byl přivedený přímo do spínací skříňky na boku motoru. Takže musel pryč.
Rozebral jsem spínací skříňku, ustřihl a odholil napájecí kabel. Ve skříňce jsem vyřízl otvor na zásuvku IEC C13 a zásuvku připájel k vodičům. Poté jsem vše smontoval dohromady. Zaslepil jsem otvor po původním napájecím kabelu a bylo hotovo.
Vše funguje jak má. Bruska brousí a odnímatelný kabel můžu používat k různým jiným přístrojům. Stolek brusky je opatřen stupnicí pro nastavení úhlu, ale jak už bývá zvykem u těchto levnějších strojů, je to stupnice spíš orientační. Pro nastavení přesných úhlů broušení je třeba využít nějaký přesný úhelník. Ale to rozhodně není na škodu.
Michal Šika - OK1MSI