Nové vybavení VIII

V dílně používám klasický stojan na ruční vrtačku. Je to sice fajn, ale stojan není moc robustní a tak se různě viklá a práce s ním není zrovna konfortní.

Navíc stále blokuje jednu vrtačku. Protože provádět demontáž vrtačky po každém vrtání ve stojanu je časově náročné a v podstatě otravné. Takhle to lze používat, když je stojan potřeba jen občas, ale ne při větším množství práce v dílně.

A tak jsem koumal co by bylo nejlepší řešení a moje volba padla na stojanovou stolní vrtačku Scheppach DP 40. Podobnou ještě vyrábí Bosch a Lidl. Ta od Bosche je ale dost dražší a ta od Lidlu zase stojí zaprd (alespoň dle recenzí). Mnou zakoupená vrtačka Scheppach DP 40 byla v ČR úplně poslední ke koupi. Už se nevyrábí (ikdyž e-shopy hlásí že je „dočasně vyprodáno“ hehe), byla nahrazena novější verzí DP 60, která je trochu dražší a má méně ergonomické ovládání (ikdyž tvrdí opak).

Původně jsem chtěl použít starý mafl (okružní pilu) a z něj si takovou vrtačku postavit. To jsem ale zavrhnul. Sice by nebyl problém vyrobit regulaci otáček, ale mafl má nejvyšší otáčky cca 4500 ot/min, což je na vrtačku hodně. To bych musel vyrobit ještě nějakou převodovku nebo něco podobného, a tak jsem radši koupil už hotové řešení.

Vrtačka má následující parametry:

  • Výkon: 710 W
  • Rozsah otáček: 160-880 a 490-2600
  • Sklíčidlo: 1,5 – 13 mm

Vrtačka má elektronickou regulaci otáček, kdy je na displeji vidět nastavená hodnota. Rozsahy regulace má dva, protože má ještě mechanický přepínač dvou rychlostí. Takže při přepínači nastaveném na rychlost 1 lze regulovat otáčky v rozsahu od 160 do 880 ot/min, a při přepínači nastaveném na rychlost 2 lze otáčky regulovat od 490 do 2600 ot/min. Což je paráda.

Co jsem zatím zkoušel, tak vrtačka je přesná, regulace otáček funguje bez problémů, stejně tak měření hloubky vrtání (ikdyž to asi nebude na milimetr přesné). Jen ji připevním místo původního stojanu na pracovní stůl.

A také vyměním přívodní kabel za odpojovací gumový – současný PVC kabel nestojí za nic. Možná ještě vyměním sklíčidlo. Zde je ruční sklíčidlo, které mi moc nevyhovuje, tak bych ho vyměnil za sklíčidlo na kličku. Navíc bych ještě zvolil větší sklíčidlo 1,5 – 16 mm, což by bylo praktičtější. Zatím zkouším to dodané a uvidím. Jinak jsem s vrtačkou velmi spokojený, byla to dobrá koupě.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník