Police pod sušičku

Moje žena si pořídila sušičku. Přeci jen přes zimu je vhodnější sušit vyprané prádlo v sušičce než na sušáku. Sníží se tím značně vlhkost v domě a není nutné tak často větrat. Sušičku jsme umístili do technické místnosti nad pračku a tak bylo třeba vyrobit polici na kterou jsme sušičku umístili.

Standardně lze sušičku umístit přímo na pračku. Vzhledem k tomu, že v naší technické místnosti je dost málo místa pro manipulaci s přístroji, tak jsem zvolil výrobu police pro sušičku. Pračku lze z pod ní lehce vytáhnout a provést případný servis. Máme cca 8 let starou pračku Indesit, která je hluboká 55 cm, takže i ztohoto důvodu by byl problém sušičku na ni bezpečně umístit. Sušička, kterou si žena vybrala je od firmy LG a patří k tomu lepšímu, co lze koupit, tak jsem musel polici udělat co nejpevnější, aby náhodou nedošlo k pádu přístroje.

Pro výrobu police jsem zvolil zbytkový materiál, který jsem měl k dispozici. Dva jekly 25x25x2 mm, dva vingle 30x30x3 mm a kus plocháče 50×5 mm. Jekly jsem uřízl na délku 850 mm, což je o cca 15 mm více, než je výška pračky. Na jejich spodní stranu jsem navařil plechová kolečka jako nožičky (na ně jsem potom přilepil plstěné podložky).

Vingly jsem uřízl na délku 750 mm a přivařil kolmo na jekly na protilehlou stranu než kulaté nožičky. Pak jsem uřízl dva plocháče o délce 150 mm. Do plocháčů jsem vyvrtal po dvou otvorech o průměru 8 mm pro šrouby, a plocháče přivařil k vinglům. Vznikly tak 2 rámy, které se na jedné straně opřou o podlahu a na druhé se přišroubují na hmoždinky ve zdi.

Rámy jsem natřel bílou barvou Eternal. Pak jsem je oba upevnil na místo. Navrch jsem uřízl z borové spárovky dvě desky délce 750 mm, které tvoří polici na konstrukci. Ty jsem přilepil pomocí silikonu na vingly. V levém zadním rohu jedné desky jsem vyvrtal otvor o průměru 50 mm pro protažení odkapávací hadice ze sušičky.

V galerii je postup výroby s popisky u jednotlivých obrázků…

Pak nastala bojovka s umístěním spotřebičů. Musel jsem udělat přeložku zásuvky 240V, aby nebyla vedle sušičky, kde by nebylo možné připojovat a odpojovat napájecí kabely. Tak jsem ji posunul o cca 40 cm dopředu, na nástěnnou krabičku.

Také jsem musel přesunout vodovod pro napájení pračky. Původně byl kohout umístěn vedle pračky a byl přístupný shora (když se nepere, tak vodu zastavujeme). Tak jsem ho musel posunout hned za nohu policového rámu, kde je snadno přístupný zepředu. Nakonec bylo nutné ještě na odpad přidat rozbočovač, pro připojení odpadové hadice z pračky i odkapávací hadice ze sušičky.

Nakonec jsem vsunul pračku pod polici na její místo. Problém nastal s vyzvednutím sušičky nahoru na polici. Sušička váží něco málo přes 50 kg a vzhledem k úzkému prostoru v technické místnosti s ní nešlo manipulovat. Tak jsem z dílny přinesl truhlářské kozy, na ně jsem položil v chodbě před technickou místností desku a na ni vyzvedl sušičku. Celý tento improvizovaný stolek se sušičkou jsem vsunul do technické místnosti a pak už šlo sušičku snadno přesunout na polici.

Žena je z nového spotřebiče nadšená a vše funguje dle očekávání.

 
Michal Šika - Kutilův zápisník