Projekt: Vnitřní voliéra pro andulky

Na zimu vždy uklízíme andulky z venkovní voliéry do domu, aby jim nemrzly zobáčky. Do loňské zimy jsme používali dvě standardní klece. Akorát andulek je víc, tak jsme je vždy museli rozdělit do dvou skupin. A tak jsem letos vyrobil vnitřní voliéru, aby ptáci mohli být pohromadě.

Na výrobu jsem použil OSB desky o síle 12 mm a smrkové hranoly 24 x 45 mm. Voliéru jsem umístil na starý kancelářský stůl, který máme ve sklepě, kde andulky přes zimu bývají. Velikost půdorysu voliéry vyšla na 800 mm hloubka, 1320 mm šířka. Výšku voliéry jsem zvolil 1100 mm.

Nejprve jsem ze dvou OSB desek (které jsou jen 620 mm široké) uřízl desky na dno voliéry, tedy aby dohromady dávaly 800 x 1320 mm. Zpevnil jsem je hranoly, které jsem přichytil pomocí vrutů do dřeva.

Lepení jsem vypustil, jako zbytečné. I tak bude voliéra dostatečně pevná díky nosným hranolům a velkému počtu vrutů.

Pak jsem vztyčil zadní stěnu (opět ze dvou OSB desek), která měla rozměry 1320 x 1100 mm. Opět jsem vše zpevnil pomocí hranolů, stejně tak pravou boční stěnu. Levá boční stěna je o 310 mm kratší, v přední části stěny jsou totiž po celé výšce dvířka. A také tato dvířka nejsou s pevnou výplní, ale jejich výplň tvoří pletivo, aby byla voliéra více prosvětlená. Přední stěnu tvoří po stranách vždy dvoje dvířka nad sebou a uprostřed pevný díl s pletivovým výpletem. Strop voliéry také není v celé hloubce voliéry, ale pouze na šířku jedné OSB desky, tedy 600 mm (po oříznutí pera a drážky).

V následující galerii jsou u jednotlivých obrázků popisky ze stavby voliéry.

Ve spodní části voliéry jsou dva šuplíky, které usnadňují její čištění. V přední spodní části jsem umístil bidýlko a nádobky na krmení, vodu a písek. Na jedné boční stěně je jedno kratší bidýlko, pak tak jsou dvě bidýlka dlouhá od přední k zadní stěně (jedno je 10 mm a druhé 12 mm silné), ke stropu je připevněno ještě jednou užší bidýlko a na něm je zavěšena houpačka.

Oproti původní venkovní voliéře, která byla vyráběna docela narychlo, je tato mnohem propracovanější. Andulky se po nastěhování hned zabydlely a tváří se spokojeně.

 Update: po pár týdnech používání se zdá tato voliéra ideální – andulky jso v ní těžce v pohodě… Asi zruším samostatnou venkovní voliéru a tuto budu vždy na léto vynášet ven (dveřmi v pohodě projde a není nijak závratně těžká). Jen bych vyrobil vozík pro venkovní manipulaci a střechu, kterou bych vždy venku nasadil a můžu starou venkovní voliéru zrušit…

 

Michal Šika - OK1MSI