Jak změřit zámkovou vložku

Nedávno jsem vybíral a kupoval novou bezpečnostní zámkovou vložku pro nová garážová vrata. Pokud také potřebujete vybrat správnou zámkovou vložku, tento článek vám pomůže vybrat tu správnou.

Při výběru zámkové vložky závisí na tom, jak moc chcete dveře zabezpečit a také (a to hlavně) na rozměrech (síle) dveří a kování.

Vlevo stavební a vpravo bezpečnostní zámková vložka

Máme na výběr buď tzv. stavební zámkovou vložku, která nezaručuje bezpečí. Lze ji snadno odvrtat nebo „vyháčkovat“ a loupeživí spoluobčané by měli velmi usnadněnou práci, pokud takovou vložku použijeme např. do vstupních dveří.
Nebo bezpečnostní vložku, jež nám zaručí určitý stupeň ochrany. Na výběr je z několika bezpečnostních tříd a závisí jen na nás, jakou si vybereme.

Každopádně rozměry zámkové vložky se u obou typů určují naprosto shodně. Závisí totiž na síle dveří a to včetně kování. Nejběžnější jsou rozměry vložek 30+35 (65 mm) nebo 31+36 (67 mm).

Rozměr v závorce je vždy celková délka zámkové vložky, která by měla odpovídat tloušťce dveří a kování. Skládá se ze dvou dalších rozměrů, které se měří od středu otvoru pro upevňovací šroub vždy ke kraji zámkové vložky.

Měření velikosti zámkové vložky

Rozměr A je celková délka cylindrické (zámkové) vložky a jedná se o součet rozměru B a C.

Rozměr B je délka od středu otvoru pro upevňovací šroub k hraně kování na venkovní straně dveří.

Rozměr C je délka od středu otvoru pro upevňovací šroub k hraně kování na vnitřní straně dveří.

Měření doporučuji provést pečlivě, aby vložka do dveří dobře pasovala.

Zámková vložka by na žádné straně neměla přesahovat kování o více jak 3 mm.

Součet rozměrů B a C, tedy rozměr A, by měl být vždy stejný nebo větší než je tloušťka dveří s kováním.

Rozměry se uvádějí v milimetrech a ve formátu 30/35 nebo 30+35.

Žádné další rozměry není potřeba znát.

Umístění zámkové vložky ve dveřích

Pokud vybíráme cylindrickou vložku, která má z vnitřní strany ovládací knoflík namísto otvoru pro klíč (takou jsem zvolil také u svých garážových vrat), je potřeba si dobře ohlídat, který rozměr je vnější a který je vnitřní.

Existují i kování, které vložku překrývají otočným mechanismem. V tomto případě je celé měření o něco náročnější a je možná vhodné jej svěřit odborníkům. Nicméně někteří výrobci potřebné rozměry uvádějí v dokumentaci dodávané ke kování.

Klíčová dírka (bubínek) u některých typů či výrobců přesahuje tělo vlastní zámkové vložky. Do rozměrů se však nezapočítává.

Bezpečnostní třídy zámkových vložek

  • I. bezpečnostní třída – základní ochrana (vhodné pro branky a interiéry).
  • II. bezpečnostní třída – dostatečná ochrana (pro vnitřní dveře, společné prostory v bytových domech, garáže a sklepy).
  • III. bezpečnostní třída – vysoká ochrana (pro vstupní dveře domů, bytů, sklady, garáže apod.).
  • IV. bezpečnostní třída – velmi vysoká ochrana (pro dobře zabezpečené objekty).

Já osobně jsem jsem koupil zámkovou vložku přímo od firmy FAB na jejich internetovém obchodě. To z důvodu, že mají veškerý sortiment rozměrů, jaké si lze představit. A pokud máte netypické rozměry dveří, jako já, u překupníků je nenaleznete (ti mají jen základní rozměry).

 

Michal Šika - OK1MSI