Pomůcka pro řezání maflem

Když rozřezáváme nějakou desku nebo prkno pomocí maflu hrozí, že zařízneme i do podkladu, což není žádoucí. Někdo to řeší tak, že jako podklad používá tvrdý polystyren, já jsem si vyrobil z odpadu jednoduchý přípravek, který mi při řezání pomůže.

Když jsem vyráběl nový regál do elektrodílny, z dřevotřískových desek mi zbyly odřezky lichoběžníkového tvaru. Jednoduše jsem dva odřezky přišrouboval na truhlářskou kozu, aby se nehýbaly a bylo hotovo – jak je znázorněno na obrázcích níže.

Odřezky jsem ke koze přišrouboval tak, aby byly šikmými stranami k sobě, tvoří tedy velký obdélník. Mezera mezi nimi je asi 20 mm, a kotouč maflu (ruční okružní pily) touto mezerou projíždí bez jakéhokoliv odporu a aniž by něco poškodil.

Na obrázcích je vidět řezání pomocí příložníku, který snadno uchytím k přípravku a řezané desce pomocí klešťových svorek. Tím, že jsou dvě desky přípravku vedle sebe, tak odříznutý kus (pokud není příliš malý) neodpadne a nezalomí se na konci, ale zůstane ležet na druhé desce. Samozřejmě by mohla být deska jenom jedna, ale to by nám musel někdo odřezávaný kus desky odebírat, aby se na konci, před doříznutím nezalomila. Takto je to lepší.

Už jsem takto nařezal celkem dost prken a desek a zdá se to být dobré. Přesnost řezu samozřejmě závisí na přesnosti měření a jak přiložíme příložník. Nicméně se mi nestalo, že by mi materiál z přípravku sjížděl nebo se na něm posunoval. Klešťové svorky ořezávanou desku bez problémů udrží.

Michal Šika - Kutilův zápisník