Přípravek pro vrtání děr do rohů

Před nedávnem jsem při výrobě velké komody potřebovat navrtat díry pro kovové kolíčky na police s průměrem 5 mm. Ne však do rovné plochy, ale šikmo do rohu dřevěného hranolu. A tak jsem si vyrobil následující přípravek.

Na výrobu přípravku jsem použil zbytek dřevěného hranolu o rozměrech 20 x 50 mm, ze kterého jsem odřízl dva kusy o délce 55 mm.

nákres přípravku

Kusy hranolu jsem slepil k sobě tak, aby vytvořily L profil. Po jejich slepení jsem vrtákem o průměru 6 mm navrtal otvor procházející zkrz L profil, jak je naznačeno čárkovaně na nákresu.

Do otvoru jsem vložil mosaznou trubičku o vnějším průměru 6 mm (vnitřní průměr má 5 mm), která povede vrták při vrtání. Trubičku jsem zařízl na potřebnou délku a přilepil pomocí vteřinového lepidla, aby se neprotáčela a nevysouvala z přípravku.

Přípravek stačí přiložit na místo, kde chceme vrtat (je lépe ho připevnit pomocí stahovačky, ale jde to i udržet rukou), a můžeme vrtat. Pokud přípravek udržíme na místě, tak výsledek vypadá dobře.

Přípravek jsem úspěšně použil při výrobě velké komody. Ale lze jej využít např. i při vrtání děr do kulatiny. Díky přípravku se vrták nesmeká a vyvrtá díru tam, kde je potřeba.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník