Po shlédnutí různých videí od zahraničních kutilů (hlavně z jůesej) jsem se rozhodl si vyrobit stolní spodní frézku. Využil jsem na to nejprve standardní horní frézku Parkside. Když došlo k jejímu shoření (mojí chybou), nahradil jsem ji frézkou Einhel TC-RO 1155E, pro niž jsem upravil posuvný box a i spínací skříňku.
Horní frézku samozřejmě je možné připevnit k nějaké rovné desce a takto jednoduše ji transformovat na spodní frézku. Je tu ale problém s tloušťkou pracovní desky, protože stopkové frézy mají relativně krátké upínací části (stopky), proto s některými není možné v podstatě pracovat, pokud je ve sklíčidle neupneme na kraj. A to je celkem nebezpečné.
Jak jsem už zmínil, jako první frézku jsem přestavěl stroj Parkside koupený před asi 7 lety. Nicméně při montáži jsem udělal chybu a rozlomil jsem ve fréze chladicí ventilátor (aniž bych si toho všimnul) a tak došlo k přehřátí a následnému spálení motoru. Tak jsem koupil právě frézu Einhell, protože Pakrside má už přepracovaný systém upínání fréz, který mi nevyhovoval.
Jako první jsem z laťovkových desek ze staré skříně vyrobil pevnou bedýnku o rozměrech 400x300x300 (š x v x h) bez přední a horní stěny. Pak jsem si vyrobil posuvný box pro upevnění motoru a rám na něj. K tomu jsem použil prkýnka z jasanu a staré překližky (viz galerie). Jako kolejničky jsem využil hliníkové U profily 10×12 mm na třech stranách posuvného boxu.
Pak jsem z frézy odmontoval rukojeti, stolek a vodící trubky. Z překližky jsem vyrobil dva obdélníky s výřezem pro větrací otvory pro přimontování na vrchní stranu posuvného boxu. K nim jsem šrouby M14 přišrouboval frézu. Tím byla fréza upevněna do posuvného boxu (viz galerie). Na přední stranu motorového boxu jsem připevnil jasanový hranol s maticí M10 pro posuv frézy nahoru a dolů. Matici jsem zajistil velkou podložkou přišroubovanou k hranolu.
Z další desky laťovky jsem udělal pracovní stolek frézky o rozměrech 400 x 500 mm, v jeho téměř středu jsem vyřízl nástrojový otvor o průměru 60 mm. Z horní strany pracovního stolu jsem po obvodu otvoru vyfrézoval dokola falc široký asi 7 m a hluboký 4 mm (na sílu překližky) – to proto abych nástrojový otvor mohl překrýt krytem, který vyrobím z překližky 4 mm silné.
Dále jsem v pracovním stolku vyvrtal otvor o průměru 10 mm přesně nad hranolem na posuvném boxu. Otvorem prochází šroub (který jsem zapustil pod úroveň stolku) pro zdvih a spouštění frézy. Šroub jsem zajistil kontramaticemi aby při spouštění boxu nezůstával posuvný box na místě a nevyšroubovával se šroub 🙂
Pak jsem musel ještě vyrobit bezpečnostní spínač s regulací otáček. K tomu jsem použil regulátor otáček, který byl v jedné rukojeti frézy a dále kolébkový spínač a bezpečnostní tlačítko s aretací. A vše propojil podle schématu.
Bezpečnostní tlačítko rozpojí obvod v případě nutnosti rychlého zastavení. Pro odblokování je nutno pootočit hříbkem tlačítka aby se kontakty opět spojily. Kolébkový spínač je do panelu a je se světelnou kontrolkou. U této frézky je regulátor otáček připojen samostatně k motoru dalším kabelem (u předchozí Parkside frézky byl zapojen sériově na fázovém vodiči). Celé jsem to namontoval do plastové přístrojové krabičky a vyvedl z ní pouze kabel napájení a kabely vedoucí k motoru.
Smontoval jsem vše dohromady. V pracovním stolku jsem vyfrézoval dvě rovnoběžné drážky od zadní k přední hraně, do nichž jsem připevnil C profil 30 x 13 mm pro upevnění příložníku a bylo hotovo. Frézku jsem vyzkoušel, spouštění a vypínání funguje bez problémů, taktéž regulace otáček a stejně tak posuv nahoru a dolů. Přesnost frézy jsem také důkladně vyladil nástroje jsou kolmé k pracovnímu stolku ve všech směrech.
Frézka zatím funguje bez problémů. Díky možnosti vyššího výsuvu sklíčidla je možné frézu upnout opravdu pevně. Ještě doladím odsávání hoblin zpoza příložníku jeho snažší upínání. Uvnitř skříňky jsou po stranách výsuvného boxu frézy volné prostory. Do nich ještě udělám výsuvné poličky pro umístění frézek, aby byly po ruce a nemusel jsem je mít v samostatném kufříku. Motor se trochu hřeje, protože je uzavřen v poměrně malé boudičce, nicméně ještě odmontuji přední odklopnou desku se spínací skříňkou (tu přimontuje jen na úzký profil) a tím dojde k otevření boxu s motorem a tak i lepšímu chlazení.
Ukázka zdvihu frézky
Poté co jsem spálil první frézku jsem objevil cenově dostupné stolní spodní frézky pro hobby účely (ceny od 8000 Kč výše). Bylo mi ale líto vynaloženého času a úsilí, proto jsem koupil frézku Einhell a posuvný mechanizmus jsem upravil pro tuto frézku. Při montáži jsem si dal pozor, abych nepoškodil chladicí ventilátor, takže vše funguje jak má. Vzhledem k tomu, že jsem si opravdu pohrál s nastavením frézky tak, aby nástroj byl v pravém úhlu k pracovnímu stolku, je tato moje frézka nejspíš přesnější než plastové výrobky z čínské provenience. Samozřejmě pro profi použití bych volil tovární výrobek, ale pro moje potřeby je naprosto dostačující.
Michal Šika - OK1MSI