Projekt: Rekonstrukce skleníku

Na zahradě našeho domu se nachází skleník, který byl zbudován původními majiteli někdy koncem 70tých let. A nutně potřeboval rekonstrukci.

Stará, většinou rozbitá, skla jsem ze skleníku demontoval již před několika lety. Nyní nastal čas na jeho znovuzrození.

Nejprve jsem celou ocelovou konstrukci důkladně obrousil od rzi, staré barvy a dalších nečistot. A to i zespodu, kde konstrukce sedí na betonové podezdívce. Následně jsem celou konstrukci natřel venkovní barvou Fest-B, která je velmi odolná a antikorozní.

Poté jsem si u sklenáře nechal nařezat matné sklo (oproti čirému má výhodu, že není nutné jej zastiňovat nebo zamazávat vápnem). Sklo přišlo na střechu, oba štíty skleníku (jeden s dveřmi) a jižní boční stranu. Severní boční stranu jsem zakryl OSB deskami. Jednak se jedná o severní stěnu, takže sluníčko tu nesvítí, a druhak k ní bude přiléhat kůlna na různé harampádí, tak by se sklo mohlo lehce rozbít.

Pod střechu u této severní stěny přijde ještě malý okap, odvádějící dešťovou vodu, a tak jsem si vyrobil malé konzolky pro upevnění okapového žlabu.

Samotné tabule skla jsem do rámu skleníku lepil pomocí bezbarvého silikonu, který je pružnější než sklenářský tmel, levnější a také se mi s ním lépe pracovalo.

Skleník také původně obsahoval dvě výklopná větrací okna, která měla panty ve hřebení střechy, tudíž nebyla tak účinná. Tato okna jsem přepracoval tak, že nyní mají panty ve spodku střechy a ve hřebeni k sobě doléhají. Odklápí se tak opačně než v původním řešení a lépe větrají.

Panty pro odklápění oken jsou na jejich rámech přivařené elektrodovou svářečkou. Stejně tak jsem je potom přivařil i ke konstrukci skleníku. Není tedy možné je jednoduše demontovat, ale snad to nebude potřeba.

Následuje galerie – u jednotlivých obrázků jsou popisky.

Jak můžete vidět v galerii, rekonstrukce se povedla a skleník už plní svůj účel. Ještě přijde připevnit okapový žlábek a obít severní stěnu asfaltovým šindelem a bude to komplet.

 

Michal Šika - OK1MSI