Jednoduchá lehká branka k plotu

Poté co jsem postavil plot rozdělující pozemek na část před garáží, kam mohou psi, a část se vstupem do domu, kam psi mohou jen na povolení a pod dohledem, bylo nutné ještě vyrobit branku.

Tu jsem vyrobil také ze stejného materiálu jako celý plot.

Plotový dílec – ilustrační foto

Plot jsem realizoval jednoduše, a to pomocí 4 sloupků, které jsem zabetonoval do země. Na ně jsem zavěsil pozinkované plotové dílce (viz obrázek), které jsem koupil v Mukařově u Říčan v e-shopu www.levne-oploceni.cz. To je opravdu jeden ze dvou nejlevnějších obchodů s ploty u nás (ten druhý, ještě levnější, se nachází v Plzni, kam to už mám bohužel trochu z ruky).

Pak zbývalo udělat, pokud možno lehce ovladatelnou branku. Jelikož psi nemají choutky se probourávat ze svého prostoru do prostoru ke vchodu do domu, nemusela být branka nijak masivní. Proto jsem využil samonosné vlastnosti plotového dílce, který mi zbyl.

To znamená, nevyráběl jsem na něj rám, ale jen úzkou nosnou část, na kterou jsem dílec připevnil.

Vzal jsem kus plocháče 50 x 4 mm v délce cca 600 mm, na něj navařil panty. U horního pantu jsem ještě vybrousil část plocháče tak, aby šlo vše nasadit na panty přivařené na sloupku.

Pak jsem přiložil plotový dílec a do plocháče provrtal několik otvorů. Těmi jsem protáhl vázací drát, jímž jsem k plocháči přitáhl plotový dílec – viz následující skupina obrázků.

Pak jsem ještě připevnil zástrčku pro možnost zavření branky. Zástrčku jsem koupil v hobby marketu za relativně slušný peníz. Aby šla zástrčka dobře připevnit k plotovému dílci, jako protikus jsem vzal kousek plechu. Ten jsem nastříkal stříbrnou barvou (aby barevně seděl k plotovému dílci), provrtal do něj 6 otvorů na šrouby a připevnil na plotový dílec – viz následující skupina obrázků. Šrouby byly samozřejmě delší, než bylo nutné, tak jsem je ještě zařízl a začistil.

Vylepšení branky

Po nějaké době používání jsem branku musel vylepšit. Jelikož byl plotový dílec k plocháči s panty připevněn jenom pomocí vázacího drátu, tento se po nějaké době „vytahal“. Takže když byla branka otevřená, plotový dílec se horizontálně viklal.

To bylo nemilé při zavírání, kdy bylo nutné branku přizvednout, aby šla zástrčka zasunout.

Rozhodl jsem se to vyřešit podobně, jako jsem připevnil zástrčku k plotovému dílci. Tedy pomocí protilehlého plechu. Jelikož přes plocháč s panty přecházejí 3 vodorovné dráty plotového dílce, byly nakonec proti-plechy také tři.

Každý z plechů jsem nejprve vytvaroval tak, že jsem zhruba v jeho polovině udělal žlábek, který přecházel přes vodorovný drát na plotovém dílci. To pro snadnější montáž.

Pak jsem postupně odstranil vázací dráty. Pomocí stahovačky jsem přitáhl daný plech na jeho nové místo. Provrtal postupně 4 otvory skrz plech i plocháč s panty. Otvory jsem protáhl šrouby a utáhl pomocí matek. Ty mají uvnitř sebe plastový kroužek, který klade při šroubování odpor a zamezuje samovolnému povolení matek.

To jsem udělal na všech třech vodorovných drátech plotového dílce.

Nakonec jsem opět přečnívající šrouby zařízl a začistil. A nakonec přestříkal barvou ve spreji (sloupky samozřejmě zbývá ještě také natřít, aby byl vzhled jaksi ucelený).

Teď už k viklání branky nedochází a není ani nutné ji při zajišťování zástrčkou přizvedávat. Takže vylepšení účel splnilo. A účel plní i branka. Bez problémů procházíme mezi oběma prostory, ale pejsci zůstávají jen tam, kde mají být.

 

Michal Šika - OK1MSI