Před nějakou dobou se nám v OBI povedlo koupit zlevněnou desku na výrobu stolu, konečně jsem se letos dostal k tomu, abych z ní vyrobil nový jídelní stůl.
Deska měla rozměry 1200 x 800 mm a sílu 28 mm. Jedná se o borovou spárovku. K ní jsem vyrobil masivní nohy a spodní rám, vše také z borovice. Původně jsem chtěl nohy vyrobit také ze spárovky, kterou bych slepil do hranolů, tedy by byla uvnitř dutina, ale to jsem nakonec zavrhl. Nohy z plného hranolu jsou dostatečně robustní a těžké, aby stůl udržely na místě, idkyž máme naspeedované děti…
Deska stolu se ale ukázala jako docela krátká (alespoň podle manželky) a tak jsem ještě z borové fošny nařezal hranolky, a slepil z nich kus spárovky. Desku stolu jsem rozpůlil napříč a tuto mou spárovku jsem vlepil mezi poloviny. Díky tomu má nyní stůl rozměry 1380 x 800 mm.
Během výroby této spárovky jsem neměl k dispozici hoblovku s protahem, proto jsem zhotovil přípravek s vodicími kolejničkami pro horní frézku. Spárovku jsem protahoval přípravkem a frézkou jezdil po vodící kolejnici tak, že jsem spárovku zeslabil na potřebných 29 mm (1 mm rezerva pro broušení). Po vlepení jsem celou desku stolu důkladně z obou stran zbrousil. Krajní části stolu mají vlákna dřeva podél, ale tato prodlužovací část je má v úhlu 90°, vznikl tak zajímavý designérský prvek (kdybych byl študovaný designér, dostal bych za to určitě nějaké ocenění. Takto mám ale smůlu…).
Masivní hranoly na nohy jsem zhobloval na průřez 80 x 80 mm, pak jsem je na jedné straně zařízl přesně do roviny (aby rovně stály na rovné podlaze) a odměřil jsem 600 mm. V tomto prostoru jsem nakreslil šikmé čáry tak, aby se nohy ke spodní straně zužovaly. Nový rozměr na konci, kde budou stát na podlaze je 50 x 50 mm. Pomocí ručního elektrického hoblíku, upevněného k pracovní desce, jsem tuto část zhobloval ze všech 4 stran. Hrany nohou jsem zakulatil pomocí frézy. Horní část, která se nijak nezužuje je 153 mm dlouhá. Do ní jsem vždy ze dvou stran každé nohy vyfrézoval drážku asi 10 mm hlubokou a 18 mm širokou a 50 mm dlouhou, do které se zaklesne rám stolu.
Rám stolu jsem vyrobil ze standardní borové spárovky o síle 18 mm, kterou jsem nařezal na pruhy o šířce 70 mm. Postup výroby stolu je opět v galerii i s popisky jednotlivých kroků…
Z vnitřní strany spodního rámu jsou přilepeny na kolíky dřevěné hranoly (na kratší straně po jednom, na delší vždy dva), kterými procházejí upevňovací šrouby do desky stolu. Nohy jsou se spodním stolovým rámem slepeny. Navíc jsou ještě spojeny pomocí šikmých hranolů, které jsou prošroubovány vždy do nohy stolu a do dvou stran spodního stolového rámu (vše v galerii). Tím se zvýší pevnost celé konstrukce a nestane se třeba, že by lepidlo povolilo a noha stolu odpadla.
Celý stůl jsem nalakoval opět matným lakem Sokrates Tango Plus. Lak vrchní strany desky jsem nanesl pomocí chlupatého válečku od Spokaru, určenému přímo k lakování a musím říct, že výsledek byl lepší než pomocí klasického štetce. A celkový výsledek, jak je patrné z posledních snímků, se opravdu vydařil. Můžu si odškrtnout další položku z tů-dů listu.
Michal Šika - OK1MSI