Projekt: Výroba truhlářských koz do dílny

Truhlářské kozy jsou jednou z nejdůležitějších pomůcek v dílně. Protože ne všechno se vejde na ponk (pracovní stůl), tak truhlářské kozy poslouží jako opora pro výrobek.

A tak jsem si vyrobil jedny speciální.

Popis řešení výrobku

Rozhodoval jsem se, jestli vyrobím kozy skládací nebo pevné (když pevné, tak jestli budou stohovatelné či nikoliv), dřevěné nebo kovové a jednoúčelové nebo víceúčelové.

Nákres

Zvítězila varianta – pevné, stohovatelné, dřevěné a víceúčelové kozy – dle nákresu vlevo.

Rozměry jsou – délka nosné plochy je 90 cm, výška kozy je 78 cm.

Nosnou plochu ve tvaru „U“ vysvětlím dále v článku a vězte, že to má co do činění s víceúčelovostí koz.

Fotodokumentace z výroby je opět souhrnně ve fotogalerii na konci článku, kde u jednotlivých obrázků jsou popisky znázorněných kroků výroby.

Kozy jsou vyrobeny z hranolů cca 5,6 x 5,6 cm, původně měly 6 x 6 cm ale bylo nutné je ohoblovat. Nejprve jsem nařezal nohy na potřebné délky a potom základní části ložné plochy, které jsou také z těchto hranolů.

Dále se nosné plocha skládá ze dvou prken o délce 90 cm a šíři 8 cm. Tyto prkýnka jsou přilepeny podél hranolu tak, aby vytvořily tvar písmene „U“.

K této variantě jsem přistoupil proto, že to této nosné plochy můžu upevnit nástavce s větší délkou než mají stávající kozy (90 cm), nebo výškou. Nebo speciální nástavce s válečky pro posuv materiálu apod.

Díky této variabilitě můžu kozy při způsobit pro výrobky větších rozměrů, nebo když budu potřebovat nějaký výrobek umístit výše. A když na kozy připevním nástavec s válečky, bude možné materiál nebo výrobek posouvat.

Nástavce se ke koze upevní pomocí čtveřice šroubů velikosti M8 (4 šrouby na každé koze), které jsou umístěny v bočních prkýnkách.

Výroba

V prkýnkách na bocích nosného hranolu jsem před přilepením vyřízl kapsy na nohy. Dále jsem nohy uřízl pod správným úhlem (naměřil jsem ho pomocí přípravku – viz fotogalerie). A vyřízl výsledný prostor pro nosný hranol tak, aby vše do sebe zapadlo.

V průběhu výroby jsem ještě musel doplnit výztuhy připevněné na nohy koz pod nosným hranolem, aby celá konstrukce byla pevnější. A dále ještě výztužnou lať na spodku nosných hranolů, ke které jsou připevněny i výztuhy noh.

Všechny spoje jsou lepené a šroubované. Nosný hranol a výztuhy jsou lepeny klasickým disperzním lepidlem, nohy jsou k nosnému hranolu lepeny PUR lepidlem, které při tuhnutí trochu nabývá na objemu.

Kozy jsou smontované a slepené. Teď mě čeká ještě výroba speciálních šroubů, pro upevňování nástavců (to bude ale samostatný článek).

A taky ještě výroba těch nástavců, což bude ale jednoduchá věc, protože základní nástavec bude v podstatě jen hranol (nebo lať) velký tak, aby se vešel do prostoru nosné části.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník