Výroba držáčku na svinovací metry

Svinovací metr je dost potřebná věc. Není v dílně téměř chvíle, kdy by nebylo potřeba něco změřit apod. A tak člověka naštve, když zapomene, kam si metr předtím odložil a ztrácí zbytečně čas jeho hledáním. A tak jsem si řekl – a dost! – a vyrobil si praktický držáček svinovacích metrů do dílny.

Výroba byla celkem jednoduchá. Použil jsem na to zbytkový materiál, který jsem měl k dispozici. Rozhodl jsem se, že metry nebudu zavěšovat na špagátky, které jsou na každém připevněny. Ale že využiju klipsny, které jsou na každém metru ze zadní strany a je možné jimi metr přichytit třebas k opasku apod.

Držáček je vyroben z překližky o tloušťce 3 mm, dále z překližky o tloušťce 10 mm a z pásu ocelového plechu o tloušťce 1,2 mm.

Svinovací metry mám celkem 4 a tak jsem si je nejprve naskládal vedle sebe, abych mohl změřit, jak bude držák celkově široký. Musel jsem vzít v úvahu i to, aby bylo možné metry snadno z držáku vyndavat a také je tam zase vracet zpět.

Z překližky o toušťce 3 mm jsem tedy uřízl podkladovou desku, která má rozměry 370 x 75 mm. Dále jsem si vyrovnal a obrousil ocelový pás, který je široký 27 mm. Ten jsem ustřihl také na délku 370 mm. A nakonec jsem si z překližky o tloušťce 10 mm nařezal hranolky, které jsou široké 27 mm a dlouhé ta, aby vycházely na celou délku podkladové desky a plechového pásu se 4mi mezerami pro klipsny metrů (viz galerie).

Na podkladovou desku jsem přilepil hranoly ze silnější překližky, aby vytvořily přerušovaný pás po celé její délce. Když lepidlo zatuhlo, položil jsem na tento pás ze silnější překližky připravený plech, který jsem si předtím obrousil a provrtal otvory pro průchod vrutů. A celé jsem to sešrouboval.

Tím bylo hotovo. Držák jsem připevnil na stěnu nad pracovní stůl a zavěsil na něj svinovací metry.

V galerii máte možnost vidět postup stavby držáčku, který od svého uvedení v činnost, plní svou funkci naprosto dokonale. A já jsem zase o krůček dál k dokonalé dílně.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník