Projekt: Nová vrata ke garáži

Původní garážová vrata byla celodřevěná a po 40 letech své existence už nebylo možné je dále udržovat a ani utěsnit a tak v garáži panovalo v zimě zimní počasí. Rozhodl jsem se tedy vyrobit nová vrata. Na rozdíl od původních jsou tato celokovová jen na povrchu jsou pokryta dřevěnými palubkami.

Původní vrata byla vsazena pod úrovní omítky zhruba v polovině síly stěny. Nová jsem se rozhodl udělat na hranu omítky, počítám se zateplením domu, a po něm budou vrata zase vsazena pod úroveň nové omítky. Prozatím jsem nad ně vyrobil provizorní stříšku, aby při dešti vraty nezatýkalo do garáže.

Tím, že jsem vrata vysunul na hranu otvoru, jsem získal 10 cm na šířku a cca 8 cm na výšku, oproti původním vratům.

Zárubně jsem vyrobil z vingle 60x60x5 mm. Spodní práh jsem vyrobil z plocháče 60×6 mm. Na rám zárubní jsem na bočních stranách a vrchní straně přivařil plocháče s otvorem na šroub na připevnění zárubní do zdi. 3 plocháče jsou na bočních stranách a 3 na vrchním břevnu zárubně. Na spodním prahu jsem další plocháče nenavařoval, ale jen jsem vyvrtal 3 otvory pro šrouby pro připevnění do podkladového betonu. Celkem jsou vrata připevněna 12ti šrouby.

Křídla vrat jsou vyrobena z praporkového jeklu (to je obdélníkový jekl s přesahem jedné strany – tvoří tak falc). Do nich jsem přivařil výplňový plech. Díky tomu jsou vrata pevná a bezpečnější než původní dřevěná. Nicméně pro zachování původního rázu jsem vrata obložil z venku i zevnitř dřevěnými palubkami. Z venku palubky přiléhají přímo na výplňový plech, zevnitř jsem mezeru vyplnil PU pěnou (výplňovou zateplovací pěnou), která pěkně vyplnila veškerý prostor uvnitř.

V galerii jsou u jednotlivých obrázku vysvětlující popisky a poznámky ke stavbě.

Kovové části vrat jsou natřeny barvou Fest-B, která je velmi odolná. Dřevěné obložení z venku je natřeno několika vrstvami Luxolu v barvě ořech a zevnitř lněným olejem, který dřevo napustil a zakonzervoval (a je levnější než fermež lněná).

Při montáži jsem používal provizorní kliku a starou stavební vložku. Ty byly nahrazeny bezpečnostním nerezovým kováním a bezpečnostní cylindrickou vložkou FAB. Vybral jsem vložku, která má z vnitřní strany otočný knoflík, není tedy nutné pro odemčení/uzamčení z vnitřní strany používat klíč. Což je fajn, když při odjezdu potřebuji ještě něco z garáže, tak si mohu otevřít klíčem z venku a nenarazím na zastrčený klíč z vnitřní strany.

Celkově se vrata povedly, vypadají dobře a plní svůj účel. Ještě, až bude teplo, natřu zárubně také na hnědo a bude na 100% hotovo. Počítám že mě vrata přežijí.

 
Michal Šika - Kutilův zápisník