Úprava nabíječky z Lidlu

Před mnoha lety (asi 8mi) jsem si v Lidlu zakoupil jejich nabíječku na autobaterie. Je celkem šikovná, ale snesla malé vylepšení v organizaci kabelů. V tomto článku se můžete podívat, jak jsem ji upravil.

Nabíječka je vlastně plastová krabička, do níž na jedné straně vede napájecí kabel, a na druhé s ní vede nabíjecí kabel. Nabíječku jsem měl připevněnou na úzkém prkénku. Ani ne tak proto, aby měla nějaký podstavec, ale proto že jsem před časem potřeboval připojit nabíjecí kabel k jiné nabíječce, a tak jsem musel přidat možnost spojení a rozpojení tohoto kabelu. To je ale ostatně ve fotogalerii vidět a není to předmětem tohoto článku.

Když jsem nabíječku skladoval, tak jsem měl kabely omotány okolo ní. To bylo dost nepraktické, jednak nabíječka nestála rovně a různě se kutálela, druhak trvalo dlouho kabely rozmotat, když bylo potřeba. Tak jsem si k nabíječce vyrobil držáky na nabíjecí a napájecí kabel.

Stačilo k tomu nařezat trochu překližky, dva hranoly a bylo hotovo. Tedy ne zase tak jednoduše… Mám překližkové pásy o šířce 77 mm a síle 5 mm. Z těch jsem si nařezal celkem čtyři destičky o rozměrech 77 x 130 mm. Dvě z destiček jsem ještě zúžil na rozměr 55 x 130 mm, ty budou sloužit jako přední část držáku.

Pak jsem si uřízl 2 hranoly, jeden o rozměrech 18 x 30 x 80 mm, druhý o rozměrech 18 x 28 x 80 mm. Na ně se budou navíjet kabely. Hranolům jsem zaoblil hrany na které se budou kabely navíjet, aby navíjení bylo pohodlnější a kabely se zbytečně nelámaly. Pro napájecí kabel jsem větší hranol obrousil tak, že výsledný držák bude trochu širší. Pro nabíjecí kabel bude držák zase o něco užší – viz obrázky.

Zaoblil jsem také hrany překližkových destiček. Poté jsem vše slepil dohromady disperzním lepidlem na dřevo a destičky k hranolům navíc připevnil pomocí vrutů. Lepidlo sice drží, ale držáky budou často namáhány, tak by přecijen mohly spoje povolit. Což se s vruty nestane. Pak jsem oba držáky přišrouboval po stranách k podkladovému prkénku. Spoje jsou opět také lepené.

V následující galerii se můžete podívat na postup výroby i s popiskami…

Ukázalo se že tento zlepšovák je dost praktický. Kabely nikde nepřekážejí, nezamotávají se. Nabíječka se na svém stanovišti nijak nekolíbá. Prostě samá pozitiva.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník