Upevnění pokosové pily

Nedávno jsem zde ukazoval novou pokosovou pilu Metabo. Pila je výborná, lze na ní vše nastavit a vyladit. Je potřeba ji ale připevnit ke stolu nebo kozám, když se na ní řeže. Ne že by to nešlo i bez připevnění, ale takto je rozhodně stabilnější. Metabo přímo nabízí stolek, nebo spíš kozu pro připevnění všech pokosových pil, které má v nabídce (má to i boční podpěry), ale tento je pomalu dražší než moje pila, proto jsem se rozhodl to vyřešit jinak.

Pro upevnění pily jsem ze starých dvířek, určených původně k nějakému nábytku, uřízl obdélníkovou podkladovou desku pod základnu pily. Ty dvířka nikdy nebyly namontovány, od kamaráda jsem dostal kdysi hromadu desek po jeho otci, který vyráběl nábytek a tak je používám na různé výrobky. Naposledy na regál v elektrodílně.

Tak tedy z těch dvířek jsem uřízl obdélník o rozměrech 460 x 335 mm. Deska je dřevěná z laťovky na jejímž povrchu je slabá překližka, takže je velmi pevná a stabilní (na rozdíl od MDF, lamina a podobných srágor).

Pokosová pila má nožičky s otvory pro šrouby. Desku jsem tedy provrtal vrtákem o průměru 8 mm pod těmito 4 nožičkami. Ze spodní strany jsem ještě vrtákem o průměru 14 mm vyvrtal trochu záhluby a do otvorů jsem narazil nýtovací matice M6 s límcem (ten límec zapadl do toho záhlubu od velkého vrtáku). Tyto matice jsou sice určeny do jeklů a plechů, kde se po prostrčení otvorem smáčknou a drží, ale pro moje potřeby jsou v současnosti dostačující. Matice jsou v otvoru napevno, tudíž jdou šrouby z druhé strany dobře utáhnout.

Pak jsem desku otočil zpět, usadil na ni pokosovou pilu a pomocí čtyř šroubů M6 ji přitáhl k základnové desce. Šrouby M6 jsem měl ze starého zaměstnání, kde zůstaly jako nadbytečné ve skladu po montáži serverů do racku.

A hotovo. Jedním bonusem je, že se pila snadněji ukládá na polici, když s ní neřežu – viz poslední obrázek v galerii. A když s ní řežu, je snadnější ji upevnit k ponku nebo ke kozám. Stačí k tomu stahovačka a pila se ani nehne.

Michal Šika - OK1MSI