Visuté záhony na jahody

…vyrobené ze starých okapů a lešenářských trubek.

Jahody se zde pěstují podobně jako v truhlících, akorát jsem zde využil staré nepotřebné okapové žlaby, protože mi bylo líto je vyhodit.

Jako první jsem koupil dva zemní vruty. To je taková trubka opatřená šroubovicí, která jde zašroubovat (poměrně lehce) do země. Vruty mají zajišťovací šroub pro zajištění sloupku a několik redukcí, které obepnou sloupky o různém průměru od 24 mm až do průměru 60 mm (největší průměr je už bez redukce).

Tyto vruty jsem zašrouboval do země nedaleko plotu a vložil do nich dvě lešenářské trubky o délce 2000 mm. Klasické lešenářské trubky mají průměr lehce přes 50 mm, proto jsem použil jednu redukci, aby se zakryl vršek trubky.

Pak jsem v OBI zakoupil dvoušroubové objímky, kterými se upevňuje např. vodovodní potrubí. Počítal jsem se třemi patry jahod, proto bylo objímek celkem 6, na každý okap 2 kusy.

Objímky jsem přišrouboval na trubky, dále jsem zařízl okapové žlaby na 2000 mm délky a vyznačil si místa, kde jsou objímky. Tam jsem vyvrtal otvory o průměru 8 mm, dále jsem zkrátil 6 šroubů M8 na délku 15 mm a pomocí jich přišrouboval okapové žlaby k objímkám.

Takto ale ještě žlaby nebyly použitelné, protože po zatížení se ohýbaly. Proto jsem vyvrtal menším vrtákem otvory pro prostrčení drátu na venkovní straně žlabu a těmito dráty jsem žlaby připevnil do vodorovné polohy – viz obrázky v galerii.

Následně jsem vyvrtal odvodňovací otvory ve dně žlabů, aby se jahody po zalití neutopily. A na nové lupínkové pile jsem ze staré dřevěné desky uřízl záslepky do konců okapových žlabů, aby se zemina nesypala ven.

No a bylo hotovo, pak už jen stačilo dodat substrát a osadit jahodami.

Jak se zdá s odstupem doby, jahody se se svým osudem v takovýchto pěstebních nádobách smířily a už začínají plodit. Dnes jsem dokonce ochutal první z nich, která byla dozrálá.

Michal Šika - Kutilův zápisník