Výměna kabelu u starého magnetofonu

Soused na chalupě u tetičky vyštrachal prastarý kotoučový magnetofon Tesla B4. Pro později narozené, to je něco jako mp3 přehrávač nebo Spotify apod. Chtěl ho vyzkoušet, ale magnetofonu chyběla část kabelu, tak jsem ho dostal do ruky já, abych závadu odstranil.

Oprava byla jednoduchá. Stačilo vyměnit poškozený napájecí kabel za nový. Našel jsem v zásobách kus dvoulinky s vidlicí a tu jsem se rozhodl použít pro opravu. Odšrouboval jsem spodní dekl a odhalila se „střeva“ přístroje. Původní šedá dvoulinka byla dost pokroucená a ztrácela se kdesi v útrobách magnetofonu. Tak jsem se rozhodl, že ji nebudu vyměňovat celou, ale že ji přeruším a napojím na ni novou dvoulinku, abych nemusel přístoj rozebírat úplně. Trafo bylo totiž někde pod ostatní technikou.

Původní kabel jsem přeštípnul kousek za upevňovací sponou. Odholil jsem ho a vodiče spájel s vodiči z nové dvoulinky. Přes spoje na jednotlivých vodičích jsem přetáhl smršťovací bužírku (teplem se stáhne a utěsní drátové spoje) a pak následně ještě jednu větší bužírku přes celý kabel. Nový kabel jsem přišrouboval pomocí spony k šasi magnetofonu a přístroj jsem zase opatřil krytem.

Po zapojení do zásuvky nenastal výbuch, takže jsem mohl začít se zkoušením. Po zapnutí hlavního vypínače se rozsvítila kontrolka v podobě podsvícení mechanického VU metru. Vyzkoušel jsem přetáčení – fungovalo, vyzkoušel jsem přehrávání – také fungovalo. Resp. z reproduktoru se linul slabší šum s občasným zabubláním. Po x letech, kdy byl magnetofon na půdě (nebo kde) došlo k degradaci magnetického záznamu na pásce, takže co tam bylo nahráno už nikdy nezjistíme.

Soused měl ale i tak radost, že magnetofon funguje.

Technické parametry magnetofonu Tesla B4 jsou k nalezení na tomto odkaze.
Michal Šika - OK1MSI