Vyměnitelné gumové napájecí kabely

Jak jsem již zmínil několikrát v minulosti, u elektrického nářadí nemám v oblibě napájecí kabely z PVC. Přímo bych řekl, že je až „nemám rád“… Proto kabely měním za gumové. Ale nyní jsem přišel na nový vylepšený způsob řešení tohoto mého kabelového problému.

 


Tento článek má pouze informativní charakter. Úpravy zapojení elektrických přístrojů by měl provádět zkušený elektrikář s platnou licencí. Autor nenese zodpovědnost za úraz při neodborné manipulaci s elektrickým zařízením.

Tady na obrázku je důvod, proč nemám PVC kabely rád. Pokud totiž není teplota 28°C a více, tak kabely jsou neustále zohýbané a různě se do sebe zamotávají. Proto jsou lepší gumové kabely, které nejsou takto kostrbaté a lépe se s nimi pracuje.

Kabelů je zkrátka moc. Každé zařízení má svůj vlastní a pokud dělám s vícero přístroji, tak dříve či později se kabely do sebe zamotají a já začnu zuřit. Proto jsem si vyrobil několik kabelů, které jdou mezi jednotlivými přístroji prohazovat.

V hobby marketu jsem si zakoupil gumovou přívodní flexo šňůru s natavenou vidlicí (zástrčkou). Jako lepší dodavatel než OBI se mi v tomto směru jeví Baumaxx, který tyto gumové kabelygumovější než OBI ty svoje, které jsou přeci jen trochu tužší.

Pro větší stroje, jako je stolní cirkulárka, pokosová pila, lupínková pila nebo disková bruska jsem vyrobil dva kabely se zástrčkou IEC C14 ZK – viz obrázek. Musí být použit tento typ, protože kabel může být pod napětím, tak aby si uživatel nesáhl na živou část.

Do přístrojů jsem pak zabudoval vestavnou vidlici IEC C13 VP – viz obrázek. Do ní se zastrčí výše uvedená zástrčka, která je na kabelu, kabel se zapojí do standardní zásuvky a přístroj se může používat.

Jako druhý typ kabelu jsem si vyrobil kabel pro napájení menších spotřebičů, jako jsou vibrační brusky, maflíky, ruční vrtačky, atd.

Pro ně jsem použil tzv. mikrofonní konektory s dvěma piny. Do přístroje je zabudována vestavná vidlice MIC16 2 pin v místě výstupu původního kabelu. Ke kabelu je připojena zástrčka MIC16 2 pin na kabel, opět se skrytými živými částmi.

Výhodou těchto konektorů je, že mají závit (vidlice) a převlečnou matici (zástrčka), které po zasunutí zástrčky do vidlice a sešroubování vytvoří pevný spoj, takže nehrozí vytažení kabelu ze zásuvky při manipulaci s přístrojem.

Zdálo by se, že mikrofonní konektory nejsou dostatečné. Ale podle typového listu jsou testovány na průrazné napětí 500V a proud asi 5A-10A. Což by mělo být pro použití s ručními přístroji dostatečné.

Na několika kutilských videích, které řešily podobný problém, jsem viděl, že pánové použily konektory Neutrik NL4FX. Ty by účel splnily také. Jsou ale dražší a mě osobně nevyhovuje plastové provedení. Přeci jen ty mnou použité konektory mají kovové tělo, takže by měly být odolnější.

Michal Šika - Kutilův zápisník