Vylepšení elektrické lupínkové pily

Loni jsem si koupil elektrickou lupínkovou pilu Scheppach. Je to výborný pomocník pro vyřezávání různých tvarů z překližky a slabého dřeva a ani člověk nepotřebuje laserový cnc přístroj (jen to není automatické). Jelikož pilka byla obdařena PVC kabely, které z duše nesnáším, rozhodl jsem se je vyměnit za gumové a navíc pilku připevnit na podstavec, aby bylo možné ji snadno přemís’tovat a upevnit k pracovní desce.

Nejprve podstavec – k tomu mi posloužil odřezek dřevěné spárovky o rozměrech 250x400x18 mm, kterou jsem pomocí vratových šroubů M8 spojil s podstavcem lupínkové pily. Hotovo – vyřízeno – a teď k těm nešťastným kabelům.

Tento článek má pouze informativní charakter. Úpravy zapojení elektrických přístrojů by měl provádět zkušený elektrikář s platnou licencí. Autor nenese zodpovědnost za úraz při neodborné manipulaci s elektrickým zařízením.

Nejen že tady byly PVC kabely, ale byly dokonce 2. Jeden napájecí do zásuvky a druhý k pedálu regulujícímu rychlost pilky (podobný pedál jako u šicího stroje).

Nejprve jsem vyndal ze skříňky veškerou elektroniku a odpojil PVC kabely. Poté jsem k IEC zásuvce připájel vodiče. Do el. skříňky jsem vyřízl otvor na IEC zásuvku a tu jsem do něj přišrouboval. Pak jsem připojil vodiče ke spínači a připojil zemnicí vodič.

Z pedálu jsem vymontoval původní čtyřžilový kabel a nahradil jsem jej novým gumovým. Vše jsem propojil a udělal prostup do skříňky s elektronikou a spojil s ovládací elektronikou. Původně byl pedál napevno, ale rozhodl jsem se jej udělat také odpojovací. Přemýšlel jsem o MIC konektoru, ale nakonec jsem se rozhodl pro konektor XLR. Zásuvka XLR konektoru má zajišťovací páčku, která brání samovolnému rozpojení.

Vše jsem zase rozebral, na zásuvku jsem připájel vodiče, v el.skříňce jsem vyvrtal potřebný otvor a zásuvku do něj přišrouboval. Pak jsem propojil vodiče s ovládací elektronikou. Na kabel jsem připájel zástrčku XLR a bylo hotovo. Skříňku s elektronikou jsem opět smontoval, původní provrtané otvory pro kabely jsem přelepil plastovou destičkou a bylo hotovo.

Pila funguje naprosto bez problémů. A to jak regulace pomocí potenciometru (jen s připojeným napájecím kabelem), tak i regulace pomocí ovládacího pedálu.

Michal Šika - OK1MSI