Výrobek: Pítko pro papouška

Kolegyně z práce má doma velice mazaného papouška kakadu. Už jsem pro něj dělal poličku do klece. Nyní mě kolegyně požádala o vyrobení pítka, které by papouš nedokázal vylít. Kakadu se totiž bavil tím, že zobákem chytl misku s vodou, a následně ji vylil do klece. Úkolem tedy bylo vyrobit takový držák misky na vodu, aby z něj papoušek nedokázal misku zvednout.

Přemýšlel jsem jak to udělat, protože použít držák s nějakým zajišťovadlem nemusí být zrovna účinné. Papouš je docela chytrolín a tak by spoustu zábran dokázal určitě otevřít. Navíc držák musel být jednoduchý na manipulaci v kleci, kdy má chovatel k dispozici většinou jen jednu ruku.

Zvolil jsem proto na výrobu držáku bukovou spárovku, tedy lepenou desku z bukového dřeva o tloušťce 18 mm a šířce 200 mm. Následující série obrázků ukáže postup výroby s popisky jednotlivých kroků.

Stejně jako v případě poličky, jsem pítko povrchově neupravoval. I zdravotně nezávadný lak (pro lidi), může papoušovi uškodit.

Pro upevnění pítka jsem použil 2 vruto-šrouby. To jsou takové šrouby, které z jedné svojí strany mají vrutový hrubý závit pro zašroubování do dřeva a z druhé strany mají klasický metrický závit. V tomto případě jsem použit šrouby se závitem M8. Ke snadnému dotažení na stěny klece slouží křídlové matice, které přitlačují podložky o průměru cca 35 mm. Tyto karosářské podložky měly z výroby otvor o průměru 6,5 mm. Ten jsem musel převrtat na průměr 8 mm, aby podložka šla nasunout na šroub.

Jako výhoda se ukázalo umístění misky na vodu hlouběji v držáku. Papoušek nemá šanci zobákem misku uchopit a zdvihnout ji. Kolegyně je s tímto výrobkem naprosto spokojená.

 

Michal Šika - OK1MSI