Zapojení nové přenosky

Tento článek má pouze informativní charakter. Osoby bez elektrotechnického vzdělání nesmí provádět zapojení ani takto jednoduchých elektrických přístrojů. Pro zapojení si vždy objednejte odborníka, který jej provede správně.

Jak jsem již psal v úvodu, pokud nemáte elektrotechnické vzdělání s platnými zkouškami, nesmíte toto zapojení provádět. Nicméně jakýkoliv odborník elektrikář rád přijede a přenosku zapojí.

Já jsem si zakoupil přenosku slovenské výroby. Nerad totiž podporuji čínské fušery, kteří sice vyrobí přístroj zajímavého vzhledu, ale funkce a hlavně bezpečnost nedosahují potřebných parametrů.

Uvedená přenoska byl polotovar, šlo tedy jen o svítící část. K tomu bylo nutné pořídit vidlici (měl jsem ji v „železných“ zásobách) a přívodní kabel o dostatečné délce (já zvolil 10m). Jako přívodní kabel jsem použil dvoužilový (u tohoto typu přenosky není nutný PE vodič) s vodiči o průřezu 1,5mm. Jeho označení je CGSG 2×1,5. Kabel je gumový z důvodu větší odolnosti oproti PVC.

Tím jsem měl vše potřebné připraveno. Oholil jsem potřebnou délku vodičů od kabelové bužírky a připevnil do těla přenosky.

Následně jsem oholil potřebnou délku vodičů (cca 5mm) a připojil je ke konektorům v přenosce. K objímce a ke spínači. Tělo přenosky jsem smontoval a začal připojovat vidlici. Postup byl stejný, tedy oholení izolace a připojení k vidlici. Je nutné dbát na správné připojení vodičů ve vidlici i v těle přenosky. Tedy kde je fáze a kde „nulák“, ale pro elektrikáře to nebude problém udělat správně.

Po připojení přívodního kabelu k tělu přenosky a k vidlici jsem našrouboval rtuťovou výbojku (běžně prodávanou pro svícení s pseudonymem „úsporná žárovka“).

Na posledním obrázku je vidět hotová přenoska schopná okamžitého použití.

A hotovo. Přenoska svítí jak divá. Až rtuťová výbojka doslouží (což nebude trvat tak dlouho) nahradím ji LED žárovkou, která má delší životnost. Byť jsem si nedávno vyráběl přenosku ze staré zářivkové podlinky, není na škodu mít dvě. Tato druhá je navíc menší, takže nemusím s ní složitě manipulovat. 

 

Michal Šika - Kutilův zápisník