Výroba přenosky

Dnes popíšu nové využití staré zářivkové podlinky. Můžeme ji využít jako světlo v dílně. Buď jako přenosné (v tomto případě) nebo jako stacionární.

Není tedy nutné starý přístroj, v tomto případě zářivkové světlo, vyhazovat na sběrný dvůr či do elektroodpadu, ale lze jej využít novým způsobem.

Upozornění: Jedná se o elektrické zařízení. Proto by zapojení elektrických částí měl provádět odborník elektrikář. V žádném případě se do toho nepouštějte sami. Ohrozili byste tím své zdraví.

Pro výrobu přenosky jsem použil starou vyřazenou „podlinku“. Jedná se o světlo s klasickou zářivkou asi půl metru dlouhé. Výhoda je (oproti starým typům přenosek), že má vlastní vypínač.

Nejprve jsem připojil dostatečně dlouhý kabel na svorkovnici ve svítidle. Je potřeba dávat pozor na barvy kabelů a označení jednotlivých svorek. Černý/hnědý/šedý kabel patří na svorku označenou „L“, modrý kabel patří na svorku „N“ a žlutozelený kabel patří na svorku „PE“ nebo se znakem uzemnění.

Poté jsem svítidlo sestavil dohromady. Nakonec jsem připojil vidlici. Fáze musí být na levém kolíku, tzv. nulák na pravém.

Nakonec přišla zkouška zapojení. Přenoska svítí, neprobíjí.

Je vhodné připevnit svítidlo na kus dřevěné latě, ke které je možné připevnit háček na zavěšení a zpevní se tím celá konstrukce.

 

Michal Šika - OK1MSI