Nové vybavení – hoblovka KDR MS200

Tak uzrál čas a už se mi nechtělo jezdit 40 km k tátovi, abych si ohobloval prkýnko na srovnávačce. Nejdřív jsem si chtěl chtěl srovnávačku vyrobit svépomocí, hoblovací válec jsem si i koupil a i silný motor, ale nakonec jsem se rozhodl koupit už nějakou tovární výrobu. Levnou čínskou plastovou produkci jsem zavrhnul a podařilo se mi sehnat starší stroj ČS výroby – KDR MS200.

…a můžu říct, že jsem neprohloupil. Ve firmě KDR (nynější Rojek) vyráběli kvalitní hoblovky různých typů. Mě na MS200 (je ještě verze MS300) zaujala robustní konstrukce a snadné nastavení síly záběru. Stoly jsou hliníkové odlitky a jeden je výškově nastavitelný, pro nastavování tloušťky třísky. U MS200 je šířka válce 200mm, což je pro mě na srovnávačku dostatečné. A samozřejmě, jako u všech starších obráběcích strojů, je i zde motor na napětí 400V.

Jako bonus jsem od pána dostal protahovací nástavec (ten ale nevyužiju, protože mám už objednanou protahovačku) a také byla hoblovka připevněna na šikovném stojanu. Vzhledem k její váze ale stojan byl spíš pro stacionární umístění a já potřebuji pohyblivé uložení stroje (kvůli maličké dílničce).

A tak jsem hoblovku umístil ještě na starou skříňku, ke které jsem připevnil pojezdová zabrzditelná kolečka. Zrecykloval jsem pro to starší skříňku vyrobenou z laťovky (takže žádná dřevotříska). Skříňku jsem, vzhledem k váze hoblovky, v rozích ještě zpevnil pomocí dřevěných hranolů. Pro připevnění hoblovky jsem využil šrouby M8, které jsou z jedné strany vruty a jdou přišroubovat do dřeva.

No a nakonec jsem nahradil napevno připojený kabel zástrčkou a z původního kabelu jsem připevněním zásuvky vytvořil prodlužovačku, kterou mohu použít i k jiným přístrojům (např. kotoučové brusce).

Z této hoblovky mám velkou radost. Podařilo se mi ji koupit za velmi slušnou cenu 5500,-Kč, která odpovídá stáří stroje. Existují různí vykukové, kteří v pozůstalosti takovýto stroj najdou, nově ho natřou a prodávají za ceny dvoj až trojnásobné. To ale nebyl tento případ a mě se dokonce vyplatilo si pro ni dojed až do severních Čech.

Michal Šika - OK1MSI