Jak narovnat drát

V praxi se mi mnohokrát stalo, že jsem potřeboval kus rovného drátu. A buď jsem měl po ruce jen nějaký zmuchlaný nebo různě pokřivený, a když to dobře dopadlo, tak byl drát svinutý do kruhu, což se také v ruce špatně rovná.

A tak jsem přišel na jednoduchý způsob, jak drát narovnat. Samozřejmě můžeme použít nebo vyrobit různá rovnátka, která budou složitá (a drahá na výrobu) nebo koupit nějaké hotové řešení. Ale moje řešení je rozhodně levnější. Víc napoví obrázek.

Stačí nám k tomu jen hranolek te dřeva, nejlépe tvrdého (dub, buk, jasan apod.). Jeho minimální tloušťka by měla být 20 mm, ale silnější bude lepší.

Do hranolu vyvrtáme otvor o síle drátu, který chceme narovnat. Pokud by byl otvor větší, tak výsledný efekt nebude až tak dobrý.

Hranol navlékneme na drát, jehož konec uchytíme do svěráku, a následně táhneme hranol po drátu směrem od svěráku. Samozřejmě pokud je to možné, můžeme drát namazat silikonový mazadlem, aby to šlo snadněji.

Takto snadno drát narovnáme. Pokud nemáme k dispozici dílenský, pevně uchycený svěrák, můžeme konec drátu připevnit třeba k pevně uchycené skobě ve zdi. Musíme dát ale pozor, aby skoba opravdu pevně držela a v průběhu narovnávání drátu nám nevyklouzla. To by pak bolelo.

Výsledkem našeho snažení bude rovný drát.

 

Michal Šika - OK1MSI