Projekt: Výroba venkovního kovového schodiště – část 5

V dnešním článku popíšu, jak jsem pokračoval dál se stavbou schodiště.

Po předchozích pracích nyní následovalo barvení dílů odpočívadel, vybetonování podkladu pro spodní odpočívadlo a sešroubování nášlapů odpočívadel s jejich rámy.

Rámy a vše potřebné pro zavěšení odpočívadel jsem měl nařezané, svařené, provrtané a připravené pro montáž. Tak jsem to musel natřít. Po odmaštění a očištění lihem jsem jednotlivé díly natřel červenou základovou barvou a po jejím zaschnutí finálním nátěrem hnědou barvou Fest-B.

Hlavní bylo nejdříve natřít konzolky pro připevnění na stěnu domu, abych mohl udělat betonový podklad pro uchycení spodního odpočívadla ke zdi.

Upevnění konzolí pro vrchní odpočívadlo bylo naprosto v pohodě. Prostě jsem je přišrouboval na jejich místa. U spodního odpočívadla, které se nachází na podezdívce domu to bylo kapku složitější. Podezdívka je vyzděna ze žulových bloků, které jsou zapuštěny pod úroveň omítky stěny domu. Tak abych to dorovnal, musel jsem vybetonovat podkladový bloček.

Nejprve jsem připevnil vymezovací prkna, dle kterých jsem vyměřil přesné umístění konzole. Tu jsem pak přivrtal do podezdívky, ale neutahoval jsem ji až na doraz, ale nechal jsem mezeru pro beton. Konzoli jsem vypodložil plastovými podložkami. Pak jsem zespodu a na bocích udělal „šalung“. Stačil mi tvrdý karton z krabice od bot, který byl pro tento účel naprosto dostatečný. A pak jsem prostor vyplnil hutným betonem (hodně cementu) a nechal vytvrdnout.

Zatímco beton tvrdnul, spojil jsem nášlapy odpočívadel s jejich rámy. Do rámů jsem vložil nášlapy, vyrovnal a pak postupně provrtal díry o průměru 8 mm. Při vrtání otvorů jsem měl nášlap s rámem stažen stahovačkami, aby bylo vrtání přesné.

Dírami jsem protáhl šrouby M 8 a sešrouboval. U spodního čtvercového odpočívadla to je 8 šroubů (2 na každé straně). U vrchního obdélníkového odpočívadla je to šroubů 10 (na delších stranách jsou po třech). Tím byly odpočívadla připraveny pro zavěšení na zeď.

U každého obrázku je opět popisek. V následujícím článku bude popsáno samotné zavěšení odpočívadel, ke kterým jsem ještě musel dodělat nějaké vzpěry.

Pokračování příště…

 

Michal Šika - Kutilův zápisník