Nouzová power banka

Z běžně dostupných šuplíkových součástek si můžeme snadno vyrobit nouzovou power banku. Tedy nouzový zdroj energie např. pro nabití mobilu apod. Nouzová situace může nastat při plošném a dlouhodobém výpadku elektrické energie, což se v blízké budoucnosti bohužel stane zřejmě standardem…

Pro výrobu nouzové power banky nám stačí nabita 9V baterie (nebo 12V), dále dva kondenzátory 100uF a 10uF, jeden regulátor napětí 7805 a konektor pro připojení zařízení. Proto jsem psal o šuplíkových zásobách, protože tytou součástky musí mít v zásobě každý elektro-bastlíř.

Konektor volíme podle připojovaného zařízení, např. USB A, USB C, mikro/mini USB A/B, apod.

Součástky jednoduše propojíme podle schématu a můžeme vesele dobíjet (tedy pokud máme baterii nabitou). Samozřejmě obvod nemusíme pájet, postačí jeho zapojení v nepájivém kontaktním poli nebo propojení pomocí volných vodičů. Jedná se o nouzové zařízení.

9V baterie je připojená přes 9V konektor, takže po jejím vybití si můžeme baterii vyměnit za nabitou a mobil si nabíjet opakovaně.

Samozřejmě můžeme použít místo 9V baterie stejně vypadající akumulátor, jen u něj musíme počítat s tím, že má jen 8,4V, takže se vybije rychleji.

Místo konektoru pro baterii můžeme také použít auto konektor pro připojení obvodu do zásuvky v automobilu.

Také můžeme místo 9V baterie použít olověný 12V akumulátor z auta, obvod 7805 to zvládne (pracuje s napětím až do 35V). Navíc nám energie vydrží déle.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník