Nové vybavení – svařovací technika

Poslední vánoce byly vskutku úrodné a do mojí dílny mi přibyla spousta nového vybavení. Jelikož pracuji i s kovem, tak mi přibyla i následující svářecí technika. Plazmová řezačka Parkside PPS 40 B2, miniaturní svářecí invertor Asist AEIW140-DC3 a TIG svářečka Festa TIG-160.

Všechno to jsou sice stroje z levnější strany spektra nabízených přístrojů, ale co můžu říct, tak fungují naprosto bez chyby.

Parkside PPS 40 B2

Na plazmovou řezačku Parkside jsem viděl několik recenzí od profesionálních zámečníků, kteří ji velmi chválili. Poměr cena/výkon je zde bezkonkurenční. Bez problémů řeže plech do tloušťky 10 mm a zvládne až 12 mm. Navíc dostanete příslušenství pro rovné řezy či vykružování.

Lidl nabízí ještě jednu verzi řezačky a sice s integrovaným kompresorem. Tato, kterou jsem zakoupil já se musí připojit na externí kompresor se zásobníkem vzduchu a pro řezání toho vzduchu potřebuje docela dost. Proto mi přijde ta verze s integrovaným kompresorem, že nebude asi stíhat. Ale nezkoušel jsem ji, tak nevím.

Asist AEIW140-DC3

Svářecí invertor Asist je opravdu miniaturní jeho rozměry jsou cca 120x160x220 mm (š x v x h) a váží jen 2 kg. Opravdu kapesní provedení. Přitom nabízí svářecí proud až 140A, což je dostatečné a lze s ním svařovat elektrodami 3,2 mm.

Jako další vychytávka je, že při zapalování oblouku navyšuje proud. Tím lze oblouk zapálit mnohem snadněji, než s jinými srovnatelnými invertory. Dále poskytuje slušně vyhlazené svařovací napětí (dobře usměrněné) a tak při svařování méně prská…

Festa TIG-160

Festa TIG-160 je vlastně kombinace TIG a svářecího invertoru pro MMA svařování. Pro svoji činnost potřebuje ochrannou atmosféru plynu Argon. Ten momentálně nemám, ale vyprázdnila se mi jedna bomba CO2, tak si ji pojedu vyměnit za Argonovou. Takže svařování vyzkouším až v následujících dnech. Tuto svářečku budu využívat jen na TIG svařování, protože pro MMA mám invertor Asist, nicméně kdybych potřeboval větší proud (160A) tak bych ji pro MMA použil.

TIG metoda svařování je hlavně pro pohledové svary. Tyto vypadají velmi pěkně a není třeba je nijak přebrušovat – ukázka je na posledním obrázku v galerii. Svařuje se Wolframovou elektrodou a přidává se svařovací drát (podobně jako u autogenu).

Toto bylo jen slovní představení mojí nové svařovací techniky. Krom těchto nových přístrojů mám ještě staré trafo pro svařování elektrodami a MIG (neboli COčko). Brzy vytvořím nějaké souhrnné video, s ukázkami svařování s jednotlivými přístroji.

Michal Šika - OK1MSI