Nové vybavení – protahovačka Metabo

Původně jsem si chtěl protahovačku vyrobit doma. Mám koupený hoblovací válec i motor, ale z časových důvodů a i z důvodu přesnosti jsem se nakonec rozhodl koupit tovární výrobek. Jedná se opět o značku Metabo, jako v případě pokosové pilky, takže pro mě je to ověřená značka obráběcích strojů, která nabízí slušný poměr cena/kvalita. Jedná se o hoblovku Metabo DH 330.

Při výběru protahovačky do 12 tisíc korun jsem se rozhodoval mezi Metabem a mezi výrobkem firmy Asist (pak se zde ještě nachází Güde a Scheppach s podobnou kvalitou jako Asist). Asist mi ale připadal poměrně málo robustní, jako by byl vyroben z profilovaného plechu a tak ve mě nebudil přílišnou důvěru. Metabo má rám z odlitku, doplněný pevnými ocelovými prvky, takže působí solidně.

Po rozbalení jsem připevnil odsávací nástavec a jal jsem se tloušťkovačku vyzkoušet. Výška hoblování se nastavuje snadno pomocí sklopné kliky v pravé horní části. Předtím je ale třeba uvolnit zajišťovací červenou páku nad motorem. Potěšila mě i nastavitelná zarážka, která zabrání hoblování na 0 mm a tímpádem ztupení nožů o stůl hoblovky. Pro posuv jsou zde dva pogumované válce s výbornou adhezí.

Na motoru nad vstupním otvorem pro hoblovaný materiál se nachází mechanický měřáček, který mi přesně ukáže nastavenou sílu třísky (záběru). Tak si vlastně dám pozor, abych nenastavil příliš velký záběr a hoblovku zbytečně nepřetěžoval. Šířka záběru hoblovky je 330 mm, což je velmi slušné, maximální výška obrobku je 158 mm. Příkon má 1800W a počet otáček hoblovacího válce se dvěma noži je 9800 ot/min. Rychlost posuvu je 7 m/min.

Hoblovka je dost těžká, váží 35 kg, což je výborné pro práci, ale méně výborné pro přemisťování. Proto jsem si ze starých laťovkových desek vyrobil pojízdnou skříňku o rozměrech 60 x 50 x 40 cm (š x v x h), na zabrzditelných pojezdových kolečkách, jako u srovnávačky KDR MS200 – viz popis v galerii.

Opět zde byl k mé nelibosti osazen napájecí kabel z PVC, a tak jsem jej opět (jako v případě pily Einhell) nahradil zásuvkou s konektorem EURO IEC – viz popis v galerii.

Tento článek má pouze informativní charakter. Úpravy zapojení elektrických přístrojů by měl provádět zkušený elektrikář s platnou licencí. Autor nenese zodpovědnost za úraz při neodborné manipulaci s elektrickým zařízením.

S protahovačkou jsem velmi spokojený. Povedl se mi slušný výběr v poměru cena/kvalita. Hoblování jde naprosto hladce, a po připevnění stroje na pojízdný vozík je s ní i snadná i manipulace. Přemýšlím ještě o namontování softstartéru, ale možná to nechám, jak to je (ráz při startu není příliš velký). Přístroj můžu vřele doporučit každému kutilovi.

Michal Šika - OK1MSI