Úprava vzduchové pistole ke kompresoru

Ke svému kompresoru Scheppach HC 53 dc jsem koupil také sadu příslušenství, jako je vzduchová ofukovací pistole, pískovací pistole, stříkací pistole na barvu, pistole s manometrem pro huštění pneumatik a tak podobně. Ofukovací pistole se mi tu sešly nakonec dvě a tak jsem si jednu upravil, aby u ní šly měnit koncovky a nástavce.

V Hornbachu jsem koupil vzduchovou rychlospojku s vnějším závitem 1/4″ (čtvrt coulu), kterýžto závit odpovídal trysce našroubované v ofukovací pistoli. Potěšilo mě, že i levnější sada příslušenství ke kompresoru má standardní rozměry závitů. Rychlospojku bylo snadné do pistole našroubovat.

Pro utěsnění jsem použil gumové těsnění, tzv. O kroužek o odpovídajícím průměru. Problém nastal při utažení rychlospojky, a sice O kroužek se roztáhl a netěsnil. A to protože dolehal na hranu pistole a utažením ho nic nedrželo na místě a měl tendenci se přes okraj pistole přetáhnout.

Vzal jsem tedy plochý minipilníček ze sady kterou používám pro modelaření a na konci závitu u matice rychlospojky jsem kolem dokola vypiloval drážku o šířce cca 1 mm a téže hloubce. Do ní O krouže krásně zapadnul a pak už nebyl problém s tím že by netěsnil poté, co jsem rychlospojku dotáhnul.

Teď mohu k pistoli připojit libovolný nástavec, který má konec s rychlospojkou samcem. Jako první jsem si vzal hadičku z kompresoru, který jsem měl pro smoopravnou sadu na kola. Hadička má tu výhodu, že má šroubovací koncovku do které lze přišroubovat např. trn pro plnění míčů. Nebo mohu použít hadičku s koncovkou na mini ventilky u duší velocipédů apod.

A je hotovo. Pistole funguje dle mého očekávání. O kroužek těsní a vzduch neuniká kudy nemá. Jednoduchá a levná šikovná úprava se povedla.

Michal Šika - OK1MSI