Trubkové stahovačky

Různé truhlářské stahovačky (svěrky) jsou v truhlářské dílně více než důležité. Bez nich v podstatě nevyrobíme nic. Mám několik klasických „F“ stahovaček (svěrek) a od táty jsem si půjčoval dvě kolejnicové velké svěrky. Ale abych si je nemusel stále půjčovat, tak jsem se rozhodl pořídit si vlastní. Skvělou variantou jsou tyto trubkové stahovačky, které dnes ukážu.

Koupil jsem truhlářské svěrky Powermat. Jedná se o polotovar, stahovačky se musí namontovat na trubku o průměru 3/4″ (palce). Takže je třeba k nim dokoupit ještě trubky o požadovaném průměru a délce jakou chceme.

Já si koupil dvě dvoumetrové zinkované vodovodní trubky, které měly na obou koncích vyřízlý vodovodní závit. Tyto trubky jsem rozříznul napolovic, takže mi vznikly 4 metrové trubky. Na závity jsem našrouboval koncové části svěrek. A pohyblivou patku jsem vždy navlékl na trubku.

Mám tedy 4 metrové stahovačky. Samozřejmě je možné zvolit různé délky trubek (koupím si ještě jednu sadu svěrek a vyrobím si i delší stahovačky). A můžeme mít i jen několik různé dlouhých trubek a dle potřeby svěrky mezi nimi měnit.

Je to velmi užitečný a variabilní nástroj. A koukal jsem i na Allegro a tam je mají už i s cenou pod 1000,-Kč (za 4 kusy).

Michal Šika - OK1MSI