Nové vybavení – VII

Pořídil jsem si další nové vybavení. Tentokrát do mojí elektro/modelářské dílničky. Jedná se o mikropájecí stanici Extol Industrial.

Firma Extol má několik edicí nářadí, které vyrábí. Základní řada je Extol Craft – zde najdeme levné nářadí a nástroje pro opravdu hobby použití. Stroje nejsou příliš přesné, také nevydrží velkou zátěž a navíc jsou osazeny nepříliš ohebnými PVC kabely. Poté je zde řada Extol Premium – tady je už poloprofesionální nářadí. Více vydrží, je přesné a většinou je osazeno gumovými napájecími kabely. No a nakonec je zde Extol Industrial – tady jsou už profesionální přístroje ovšem za přiznivější ceny než u zavedených značek.

Pájecí stanice Extol Industrial má LCD displej, plynulou regulaci teploty a kalibraci (při výměně hrotu). Příkon je 70W. Samozřejmostí je gumový napájecí kabel (přeci jen je to profesionální přístroj), a vyměnitelné pájecí hroty (lze dokoupit celou sadu). Pájecí pero je k pájecí stanici připojeno odnímatelným měkkým a poddajným kabelem. Dobrý je také samostatný stojan na pájecí hrot, který lze volně umístit na pracovní ploše, jak se to zrovna hodí.

Co jsem zatím testoval, tak teplotu hrotu nastavuje velmi přesně (±1°C). Nastavení teploty je v rozsahu 200 – 450°C a velmi jemné. Pájení s touto pájecí stanicí je radost.

Jediné, co bych vytknul, je umístění vypínače pájecí stanice na jejím boku. V mém případě bych uvítal jeho umístění na předním panelu nebo na horním krytu (nicméně není problém vypínač přesunout).

Takže pokud scháníte vhodnou mikropáječku za rozumnou cenu, mohu tuto vřele doporučit.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník