Projekt: Velká komoda do pokoje

Do pokoje pro hosty/pracovny jsem vyrobil velkou dřevěnou komodu na uložení různých věcí.

Komodu jsem navrhnul tak, aby v ní byly jak police, tak i zásuvky.

Návrh

Nákres velké komody

Na stavbu komody jsem použil smrkové hranoly, smrkovou spárovku, topolovou, bukovou a borovou překližku. Celou koncepci komody jsem pojal jako dvě boční policové části a středovou část se zásuvkami. Celá komoda je široká 2000 mm, vysoká 1100 mm a hluboká 400 mm. Policové části jsou široké 800 mm a středová část se zásuvkami je široká 400 mm. Zde je nákres…

Výroba komody

Vzhledem k velikosti komody, jsem se rozhodl vyrobit ji po částech. Tedy nejprve jsem sestavil a slepil boční policové části o šířce 800 mm. A mezi ně jsem nakonec vlepil středovou část pro zásuvky. Tím jsem zrušil problém s chybějícími velkými stahovačkami, kterými bych mohl stáhnout rám větší než 150 cm.

Nejprve jsem si připravil smrkové hranoly o rozměrech 50 x 50 mm. Ty jsem nařezal na potřebné délky. Osm kusů bylo dlouhých 1100 mm a byly určeny pro svislé části. Dalších osm kusů mělo délku 700 mm a byly pro vodorovné policové části. Potom čtyři kusy o délce 400 mm pro část se šuplíky, a nakonec osm kusů o délce 300 mm pro boční části rámů.

Dna jednotlivých částí tvoří smrková spárovka o šířce 300 mm, která je vlepena mezi vodorovné spodní hranoly. Tato spárovka vlepená mezi svislé hranoly tvoří i boky zásuvkové části komody, tak aby bylo snadné zde připevnit výsuvy. Venkovní boky komody tvoří topolová překližka o síle 10 mm vsazená do rámu z hranolů.

Boční policové kostky jsem vyrobil následovně – nejdříve jsem si vždy slepil přední a zadní rám široký 800 mm. Potom jsem tyto rámy slepil pomocí hranolů o délce 300 mm tak, aby vytvořily kostku. V rámci tohoto lepení jsem samozřejmě musel také vlepit dno a boční stěny této kostky (jedna boční stěna je tvořena vsazenou překližkou do rámu).

Po slepení bočních policových dílů jsem si připravil hranoly o délce 400 mm a vše slepil dohromady. Také jsem nalepil vrchní desku komody, která je tvořena spárovkou o rozměrech 2000 x 410 x 18 mm. Tím byla základní kostra komody s bočními stěnami a dnem hotová – viz následující galerie (jednotlivé obrázky mají popisy prováděných činností).

Výroba zásuvek a polic

Následovala výroba zásuvek. Pro ně jsem použil borovou překližku o tloušťce 12 mm pro boční stěny zásuvek a 5 mm pro dna zásuvek. Výška, respektive hloubka, jednotlivých zásuvek je 150 mm.

Po přesném nařezání jednotlivých dílů je stačilo slepit dohromady a zajistit vruty (ikdyž lepidlo by jistě stačilo). Poté jsem zásuvky spasoval do středové části komody a připevnil na výsuvy.

Přední stěnu zásuvek jsem vyrobil také ze smrkové spárovky o tloušťce 18 mm, kterou jsem nařezal na rozměry 398 x 174 mm a připevnil k jednotlivým zásuvkám.

Zadní stěnu komody tvoří klasický surový sololit o tloušťce 3 mm, který je naprosto dostačující vzhledem k tomu, že komoda stojí zadní stěnou u zdi. Pokud by byla zadní stěna pohledová, musela by se použít buď spárovka nebo překližka.

Nákres tvaru každé police

Na police jsem použil také smrkovou spárovku. Bylo nutné jednotlivým policím vyříznout růžky, aby zapadly do hranolů a nevznikla nikde mezera, kterou by propadávaly uskladněné věci – viz obrázek.

Police jsou celkem čtyři (dvě v každé části komody) a leží standardně na kovových kolíčcích o průměru 5 mm. Kolíčky jsem navrtal šikmo do hrany hranolů, hlavně z nedostatku místa v bočních částech.

Celou komodu jsem natřel lazurou (lazurovací lak) v barvě ořech a to v jedné vrstvě, která je dostatečná – viz následující galerie (jednotlivé obrázky mají popisy prováděných činností).

Kompletování (dvířka, úchytky)

Jako poslední jsem ke komodě, už umístěné v pokoji, dodělával dvířka a úchytky. Dvířka z toho důvodu, že byla ručně malovaná. Malbu si manželka objednala u slovenské výtvarnice paní Beáty Antalové, která jí na zakázku namalovala čtyři překližkové desky, jež dohromady tvoří dva obrazy. Tyto malované desky jsem použil pro výrobu dvířek k policovým částem komody.

Aby se překližka nekroutila (což má ta naše nekvalitní v oblibě) jsem ji podlepil rámem ze smrkových hranolů. Po slepení jednotlivých částí dvířek jsem je napasoval a připevnil pomocí okrasných pantů do komody.

Nakonec jsem připevnil dřevěné úchytky, také nabarvené lazurovacím lakem, a magnetky pro zajištění dvířek…

…a bylo hotovo.

Výsledek vypadá opravdu dobře, zvlášť malovaná dvířka jsou krásná.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník