Prodloužení stahovaček

Dnešní zlepšovák nám pomůže při stahování rozměrných výrobků. Třeba když potřebujeme přitáhnout něco, co nám leží uprostřed pracovní desky a naše stahovačky na to nedosáhnou. Pomůže tento „prodlužovák“ na stahovačky…

Tento tzv. prodlužovák pro stahovačky využijeme vždy, když potřebujeme přitáhnout k sobě dva lepené díly nebo jen připevnit části výrobku, které jsou dál od okraje stolu a nemáme možnost je utáhnout jiným způsobem.

Prodloužení truhlářských svorek

Na obrázku je znázorněno, jak to vypadá.

Jedná se o dva hranoly o délce např. 500 mm (nebo dle potřeby), spojené na jedné straně příčným hranolem. Ten může být z obou stran dlouhých hranolů, které budou díky tomu stabilnější – nebudou mít snahu se naklánět. Příčník k dlouhým ramenům přichytíme pomocí šroubů, které dotáhneme tak akorát. Tedy aby se ramena neviklala a zároveň aby jimi šlo pohybovat.

Na opačnou stranu, než je příčník přilepíme korkové podložky, aby nedocházelo k vymačkávání stahovaného dřeva.

Pak už jen toto prodloužení stahovaček dáme na místo a pomocí klasické F stahovačky jej utáhneme.

Hranoly na prodlužovák je dobré vyrobit z tvrdého dřeva – dub, buk nebo jasan. Nebudou se chtít lámat když budeme potřebovat stáhnout výrobek větší silou. Také jej lze vyrobit z kovu, kdy na dlouhá ramena použijeme dva jekly např. o rozměru 25 x 25 mm a na příčník/y použijeme plocháč např. 30 x 5 mm.

Michal Šika - OK1MSI