Přesunovatelná základna pro vrtačku

Nedávno jsem si vyrobil základnu pro pokosovou pilu. V tomto duchu jsem si nyní vyrobil podobnou základnu pro stojan vrtačky. Cílem bylo, abych měl možnost stojan s vrtačkou kamkoliv přenést a tam jej stahovačkou připevnit a následně použít.

Uřízl jsem si dvě totožné dřevěné destičky, tak akorát pod základnu stojanu. K nim jsem si uřízl 2 hranolky, které jsem přilepil a přivrutoval k horní desce.

Následně jsem udělal změnu ve vrtačkách. A sice původní červenou vrtačku, kterou jsem ve stojanu používal a bylo mi jí líto, jsem nahradil starší vrtačkou s částečně kovovým tělem. Když byla výměna vrtačky ve stojanu provedena, pokračoval jsem výrobou základny.

K horní desce základny jsem přišrouboval samotný stojan vrtačky a to pomocí šroubů M10. Šrouby které jsem měl k dispozici byly delší, a tak jsem je musel zaříznout. Poté jsem připevnil boční hranoly, které drží horní a spodní desku.

Nakonec jsem připevnil spodní desku stejným způsobem jako horní. Tedy přilepil lepidlem a ještě zajistil vruty. A na zadní stranu jsem přišrouboval spínač pro spouštění vrtačky.

Jinak vše funguje stejně jako v předchozím případě u pokosové pily a její základny. Základnu s vrtačkou postavím kam potřebuji a utáhnu pomocí stahovačky. A můžu vrtat. Takto nejsem nijak omezen, například délkou vrtaného dřeva, protože si můžu základnu s vrtačkou umístit na stůl, kde mám z obou stran dostatek místa.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník