Úprava vrtaček pro použití výměnného napájecího kabelu

Před časem jsem psal, jak jsem vyrobil výměnné napájecí kabely pro ruční elektrické nářadí. A o něco později jsem přidal článek o úpravě ručních elektrických brusek pro použití těchto kabelů. Anóbrž se brusky osvědčily, jak lepší skladovatelností, tak i bezchybnou funkčností, tak jsem se pustil do další skupiny elektrického nářadí, které vlastním, a sice do ručních vrtaček.

Tento článek má pouze informativní charakter. Úpravy zapojení elektrických přístrojů by měl provádět zkušený elektrikář s platnou licencí. Autor nenese zodpovědnost za úraz při neodborné manipulaci s elektrickým zařízením.

Postup zde byl v podstatě stejný, jako u brusek. Nejprve je nutné přístroj rozpůlit (přitom dát pozor, aby nevypadlo nic, co bychom nevěděli kam vrátit). Pak jsem odpojil původní napájecí kabel. Zvětšil jsem otvor původně určený pro průchod kabelu na průměr konektoru MIC16 (průměr je kupodivu 16mm).

Následně jsem ke konektoru připájel vodiče a připojil ke spínači (nebo svorkovnici) ve vrtačce. Potom jsem rozmíchal dvousložkové lepidlo a konektor do připraveného otvoru vlepil. Následně jsem vrtačky opět sešrouboval dohromady a konektor zafixoval, aby se 10 minut (tak dlouho schne toto lepidlo) nehýbal. Když lepidlo ztuhlo, následovala zkouška, jestli vše funguje a bylo hotovo.

Jak je vidět v galerii, tak tady byl rozdíl ohromný. Vrtačky skladuji v pojízdném nářaďovém stolku a kabely tam vyloženě překážely (obrázek 1). A když jsem je odstranil, tak už nemusím řešit kam s nimi, s nářadím se snadno manipuluje a nic nepřekáží (obrázek 18 a 19). Všechny tři vrtačky fungují bez problémů a hlavně, jsou skladnější.

Michal Šika - Kutilův zápisník