Projekt: Zahradní posezení

Jako každí správní domečkáři, co mají zahradu, rádi grilujeme. Původně jsme posedávali různě pod slunečníkem, ale to není ono. Rozhodl jsem se proto o výrobu zahradního přístřešku, kde bychom mohli trávit volný čas u dobrého jídla. Hotovo jsem měl už loni, jen jsem se zatím nedostal k sepsání článku, tak tento dluh nyní napravuji…

Nejprve bylo nutné připravit terén. Jelikož máme pozemek v kopci, vybrali jsme jako nejvhodnější umístění pro přístřešek místo na horní straně zahrady. Je to sice u plotu do ulice, ale to celkem nevadí. Je to blízko obýváku, do kterého se snadno dostaneme po kovovém schodišťi, které jsem před časem vyrobil.

Vzhledem k terénu a dostupnému místu jsem rozměřil plochu přístřešku na šířku 3 m (podél plotu) a hloubku 2,5 m (kolmo k plotu). Hloubka nešla větší, protože bych se u plotu musel zavrtat už více než 50 cm pod úrověň terénu. Takto stačilo cca 30 cm do hloubky. Takto připravený obdélník jsem obehnal vysokými obrubníky, které jsem zakotvil pomocí betonu. Tyto obrubníky navíc tvoří zadní a boční stěny, které jsou cca 20 cm nad zámkovou dlažbou.

Do prostoru mezi obrubníky jsem na zahradní textilii nasypal křemičitý písek, který jsem urovnal do vodováhy. Na něj jsem pak začal pokládat zámkovou dlažbu. Jelikož jsme kupovali dlažbu z druhé ruky, tak jsme si nemohli vybírat její tloušťku (stačily by dlaždice o tloušťce 4 cm), a tak máme dlažbu o tloušťce 6 cm. Při pokládce dlažby se povedlo zachovat rovinu, nikde se neudělaly prohlubně ani boule.

Následně jsem v rozích zabetonoval patky pro upevnění sloupů přístřešku. Na přístupové straně nejsou však až na konci dlažby, ale 50 cm od okraje, takže půdorys sloupů je 3 x 2 m. Nicméně střecha přístřešku 50 cm přesahuje, takže dlažba je zakryta celá. Celou konstrukci jsem samozřejmě „zavětroval“ šikmými vzpěrami mezi sloupy a horním rámem. Zavětrování se při již několika vichřicích projevilo jako kvalitní a celá konstrukce drží jak přibitá.

V patkách jsem vztyčil sloupy z KV hranolů 100 x 100 mm a výšce 1,8m. Na ně jsem připevnil obdélníkový rám ze stejných KV hranolů, jehož boční strany přesahují vepředu o 50 cm (aby se dosáhlo přesahu střechy). Krov jsem vyrobil z odbadových krokví (ty jsem vyšmelil od souseda, který je získal od někoho kdo přestavoval jakýsi přístřešek na velké stroje). Krokve byly jako nové, jen už jednou použité, takže pro mé účely naprosto ideální. Jsou o rozměrech 60 x 120 x 5000 mm. Krokve jsem zakrátil na délku 2,2 m (takže mi stačily celkem 4). Obrousil jsem je a připevnil k rámu přístřešku.

Na krokve jsem nabouchal střešní latě 30*50 mm. Celou konstrukci jsem natřel Luxolem v odstínu ořech. Na latě jsem připevnil plechovou krytinu Satjam, a bylo téměř hotovo.

Musím tedy říct, že od plechové krytiny Satjam jsem očekával větší kvalitu. Nyní dělám novou střechu na domě, kam montuji plechovou krytinu od polského výrobce Budmat, a ta je vyrobená v mnohem větší kvalitě než ta, co jsem montoval na přístřšek.

Nakonec jsem pobil palubkami zadní stěnu přístřešku (tu k ulici), od spodu až nahoru a také pravou stranu co poloviny výšky (ta přináleží k okrasné zahrádce před domem). A také jsem palubkami pobil krokve ze spodní strany a vytvořil tak strop celého přístřešku. Palubky jsem také natřel hnědým luxolem.

Manželka ale letos na jaře palubkový strop natřela emajlem v odstínu slonová kost (nebo jakém) a boční stěny z palubek také emajlem ale v matné světle zelené barvě (taková spíš světlejší vojenská zelená). Hnědá prý působila depresivně. Přístřešek už využíváme od loňského jara a zatím slouží naprosto spolehlivě.

Michal Šika - Kutilův zápisník