Projekt: Okap k psímu kotci

Před časem jsem ke psímu kotci dělal novou střechu z eternitových vlnitých šablon. Střecha slouží dobře ale bylo ještě zapotřebí udělat malý okápek, aby nekapala voda za krk, když jdu v dešti zaopatřit naše chlupáče. Rozhodl jsem se pro podobný systém, který jsem zvolil u skleníku, a sice okap vyrobený z CD profilu…

CD profil se používá jako podkladový profil pro připevňování desek sádrokartonu. A také může posloužit jako malý okap na malou střechu. Jeho hlavní výhodou je povrchová úprava zinkem, takže nerezne a také s ním jde snadno pracovat.

Nejprve jsem si z odpadových plechových U profilů nařezal proužky, od kterých jsem odstřihl jednu stranu. Vznikl tak plechový pásek ve tvaru písmena L. Tyto pásky použiju na upevnění CD profilu ke krokvím na střeše kotce. Do L plechů jsem vyvrtal otvory pro šrouby a začal je připevňovat k jednotlivým krokvím.

Aby byl sklon okapu správný, tak nejprve se připevní první a poslední držák tak, aby namontovaný okap měl správný sklon. Tedy první držák okapu musí být výše než ten poslední. Mezi tyto držáky si napneme provázek, který nám přesně kopíruje požadovaný sklon okapu. Následně na další krokve připevníme zbylé okapové držáky.

Jelikož délka střechy psího kotce je cca 5,6 m a CD profily se prodávají v maximální délce 4 m, musel jsem spojit dva 3m  profily. Nejprve jsem si udělal záslepku konce profilu na straně, co bude připevněný na první držák. Plech profilu jsem nastřihl, ohnul a pronýtoval – viz obrázek v galerii. Vznikla mi tak záslepka a zakončení okapu.

Pak jsem si připravil spoj dvou CD profilů. Profil se zaslepeným jedním koncem bude vložený do druhého profilu a snýtován dohromady. U prvního profilu jsem si tedy zastřihl vrchní okraje, aby snadněji vklouzl do druhého profilu. U druhého profilu jsem musel vrchní hrany trochu roztáhnout, aby tam první profil šel zasunout. Po zasunutí je překryv cca 3 – 4 cm. Spoj jsem provrtal a zajistil pomocí několika nýtů.

Takto vyrobený okap jsem připevnil pomocí nýtů na předem připevněné držáky na střeše kotce. Délku okapu jsem ještě zakrátil tak, že přesahuje střechu o cca 20 cm. V galerii je krásně vidět, že se mi povedlo okap přimontovat naprosto rovně, že není nikde prohnutý a nebudou se v něm dělat louže. Pod konec okapu jsem umístil 200l sud na vodu a bylo hotovo.

Michal Šika - OK1MSI