Říká se, že správnému kutilovi stačí jen 3 druhy kleští. Kombinačky, štípačky a sikovky. Teoreticky je to možné, ale prakticky je kleští potřeba trochu více.
V tomto článku si popíšeme všechny možné druhy kleští, které můžeme v domácí (ale i v profi) dílně potřebovat.
Kvalitu kleští poznáme podle oceli, ze které jsou vyrobené. Standardní jsou vyrobené z legované chrom-vanadiové (cr-v) oceli. Takové se nelámou, neohýbají a vydrží požadovanou námahu. Také, když vám spadnou na zem, tak se z nich nic neodlomí.
Někteří výrobci (převážně ti z dálného východu) používají pro kleště pouze poniklované nebo pochromované železo. Docílí se tím extrémě nízké ceny, ale kvalita takového nářadí bývá mizivá.
Kvalitu kleští zvyšují také ještě další úpravy a vychytávky, jako je třeba měkčený povrch rukovětí, protiskluzný povrch, ergonometrie apod
Kombinačky
Nyní se vyrábějí už jen s izolovanými rukovětmi (dříve se vyráběly i neizolované). Kleště se dobře drží a dobře se s nimi pracuje. Je vhodné mít více velikostí.
Elektrikářské
Mají izolované rukověti, zašpičatěné čelisti (buď rovné nebo zahnuté) a břit na štípání a odizolování drátu. Umožňují na drátu udělat očko.
Štípačky čelní
Někdy se jim říká tesařské. Jdou jimi také snadno vytahovat hřebíky.
Štípačky stranové (boční)
Všestraný nástroj. Vyrábí se v mnoha velikostech. Od malých do dlaně až po velké, které se drží oběma rukama.
Sikovky a hasák
Také bývají označovány jako montážní stavitelné kleště. Dělají se v různých provedeních a velikostech. Levné kleště mívají horší mechanizmus na přestavování, kdy jsou zde jen takové vlnky. Ty se však časem mohou obrousit a kleště pak přeskakují. Proto je dobré si u tohoto druhu připlatit.
Samosvorné
Jejich nastavení lze zaaretovat. Používají se podobně jako sikovky nebo hasák.
Nýtovací
Tyto kleště slouží k upevňování nýtů. Všechny druhy pracují na stejném principu, jen provedení je různé. Rozhoduje použitá hlava, síla střihu, převody a další doplňky.
Děrovací (průbojníkové)
S pevnou nebo otočnou hlavou. Prosekávají kůži, papírové (kartonové) desky a podobné slabší materiály. Některými typy lze také připevňovat druky.
Konektorové
Také se nazývají stripovací. Používají se na odizolování kabelů.
Klempířské
Mají obě čelisti ploché a umožňují snažší ohýbání plechu.
Seegrovky
Slouží k instalaci a vyjímání kroužků (seeger) a závlaček. Jsou buď rovné nebo zahnuté. A vyrábí se buď s pevnými nebo vyměnitelnými čelistmi.
Cihlářské
Na penášení cihel a obrubníků. Jsou masivní a obsluhují se oběma rukama.
Na dlaždice
Slouží k zaštipování dlaždic a obkladů. K vyštipování otvorů apod.
Krimpovací
Tyto kleště slouží k „nacvakávání“ různých konektorů. Buď u datových kabelů (konektory RJ-xx) nebo u koncovek silových kabelů a drátů.
Existují ještě další speciální druhy kleští, které ale běžný kutil či řemeslník nevyužije. Jsou to třeba kleště na olejové filtry, na práci s korálky, lékařské apod.
Nabídka kleští je opravdu široká. Rozhodně se ale vyplatí nenakupovat takovéhle nářadí někde u „vietnamců“ a podobně pochybných podnicích, ale je rozumnější zajít do klasického železářství, kde seženete všechny možné druhy.
Michal Šika - OK1MSI