Druhy kleští pro dílnu

Říká se, že správnému kutilovi stačí jen 3 druhy kleští. Kombinačky, štípačky a sikovky. Teoreticky je to možné, ale prakticky je kleští potřeba trochu více.
V tomto článku si popíšeme všechny možné druhy kleští, které můžeme v domácí (ale i v profi) dílně potřebovat.

Kvalitu kleští poznáme podle oceli, ze které jsou vyrobené. Standardní jsou vyrobené z legované chrom-vanadiové (cr-v) oceli. Takové se nelámou, neohýbají a vydrží požadovanou námahu. Také, když vám spadnou na zem, tak se z nich nic neodlomí.
Někteří výrobci (převážně ti z dálného východu) používají pro kleště pouze poniklované nebo pochromované železo. Docílí se tím extrémě nízké ceny, ale kvalita takového nářadí bývá mizivá.
Kvalitu kleští zvyšují také ještě další úpravy a vychytávky, jako je třeba měkčený povrch rukovětí, protiskluzný povrch, ergonometrie apod

Kombinačky

Nyní se vyrábějí už jen s izolovanými rukovětmi (dříve se vyráběly i neizolované). Kleště se dobře drží a dobře se s nimi pracuje. Je vhodné mít více velikostí.

Kombinačky

 

Elektrikářské

Mají izolované rukověti, zašpičatěné čelisti (buď rovné nebo zahnuté) a břit na štípání a odizolování drátu. Umožňují na drátu udělat očko.

Elektrikářské zahnuté
Elektrikářské rovné

Štípačky čelní

Někdy se jim říká tesařské. Jdou jimi také snadno vytahovat hřebíky.

Štípačky čelní

Štípačky stranové (boční)

Všestraný nástroj. Vyrábí se v mnoha velikostech. Od malých do dlaně až po velké, které se drží oběma rukama.

Štípačky strannové
Štípačky strannové pákové

Sikovky a hasák

Také bývají označovány jako montážní stavitelné kleště. Dělají se v různých provedeních a velikostech. Levné kleště mívají horší mechanizmus na přestavování, kdy jsou zde jen takové vlnky. Ty se však časem mohou obrousit a kleště pak přeskakují. Proto je dobré si u tohoto druhu připlatit.

Sikovky
Hasák

Samosvorné

Jejich nastavení lze zaaretovat. Používají se podobně jako sikovky nebo hasák.

Samosvorné kleště

Nýtovací

Tyto kleště slouží k upevňování nýtů. Všechny druhy pracují na stejném principu, jen provedení je různé. Rozhoduje použitá hlava, síla střihu, převody a další doplňky.

Nýtovací kleště

Děrovací (průbojníkové)

S pevnou nebo otočnou hlavou. Prosekávají kůži, papírové (kartonové) desky a podobné slabší materiály. Některými typy lze také připevňovat druky.

Průbojníkové (děrovací) kleště

Konektorové

Také se nazývají stripovací. Používají se na odizolování kabelů.

Odizolovací kleště
Kleště odizolovací

Klempířské

Mají obě čelisti ploché a umožňují snažší ohýbání plechu.

Klempířské kleště

Seegrovky

Slouží k instalaci a vyjímání kroužků (seeger) a závlaček. Jsou buď rovné nebo zahnuté. A vyrábí se buď s pevnými nebo vyměnitelnými čelistmi.

Kleště na seegrové podložky

Cihlářské

Na penášení cihel a obrubníků. Jsou masivní a obsluhují se oběma rukama.

Cihlářské kleště

Na dlaždice

Slouží k zaštipování dlaždic a obkladů. K vyštipování otvorů apod.

Kleště na dlaždice

Krimpovací

Tyto kleště slouží k „nacvakávání“ různých konektorů. Buď u datových kabelů (konektory RJ-xx) nebo u koncovek silových kabelů a drátů.

Krimpovací kleště

 

Existují ještě další speciální druhy kleští, které ale běžný kutil či řemeslník nevyužije. Jsou to třeba kleště na olejové filtry, na práci s korálky, lékařské apod.
Nabídka kleští je opravdu široká. Rozhodně se ale vyplatí nenakupovat takovéhle nářadí někde u „vietnamců“ a podobně pochybných podnicích, ale je rozumnější zajít do klasického železářství, kde seženete všechny možné druhy.

 

Michal Šika - OK1MSI